HAYVAN AYAK İZLERİ – 2

Bir önceki postta, ülkemizde yaşayan bazı yaban hayvanlarının, özellikle de büyük memelilerin ayak izlerine yer vermiştik. Bu kez de yürüyüş yollarında ve dağlarda çok sık rastlayacağımız 3 evcil hayvan türünün ayak izlerine yer vereceğiz. Keçi, koyun ve inek/öküz ayak izlerine…

1. KEÇİ VE KOYUN :

ISLAK KUMDA KOYUN AYAK İZİ

ISLAK KUMDA KOYUN AYAK İZİ

Doğa yürüyüşü yaptığınız bölgelerde en çok rastlayacağınız ayak izleri, kuşkusuz keçi ve koyun ayak izleri olacaktır. Likya, Karia Yolu gibi bölgelerde de özellikle keçi izi… Her iki hayvanda çift toynaklıdır ve benzer izler bırakırlar. Koyun toynak izleri biraz daha hacimli, keçi toynak izleri biraz daha incedir. Genelde her ikisi de sürüler halinde bulunur ve çok sayıda ayak izi bırakırlar. Bu izleri yaban domuzu, geyik gibi hayvanlardan ayırmanın yolu, iki toynak izinin ardında küçük mahmuz izleri bırakmazlar. Domuz ve  geyik ise bırakır.

2. İNEK AYAK İZİ:

İneklerde keçiler ve koyunlar gibi çift toynaklıdır ve benzer ayak izi bırakırlar. Ancak inek ayak izleri çok daha büyük (tamamen açılmış bir erkek eli büyüklüğünde) ve derin olur.

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: