KAR MAĞARASI – 3 (QUINZEE)

Daha önceki yazıda, 30-40 derecelik bir yamaca rüzgarın yığdığı karda,  nasıl bir kar mağarası yapılır konusuna değinmiştik. Peki ova gibi düz bir coğrafyada isek ne yağacağız?

Kanada kuzey batısında yaşayan yerlilerin, düz coğrafi alanlarda hayatta kalmak için kullandıkları ”Quinzee ya da Quinzhee” bu durumlar için iyi bir seçenek.  Quinzee, o bölge yerlilerince konuşulan Athabaskan dilinde bir kelime ve kar barınağı anlamına geliyor.

Bu barınak; düz bir zeminde birikmiş karı, kürekle bir bölgeye yığarak bir kar tepeciği oluşturmak ve sonra buraya kazarak bir kar mağarası yapmak mantığına dayanıyor.  Şekil olarak Eskimoların ”İgloo”suna benziyor, ancak İgloo‘dan  işlevsel olarak ayrılıyor. İgloo dayanıklı ve bu nedenle kalıcı barınak olarak kullanılırken, Quinzee dayanıksız ve sadece acil durumlarda kullanılıyor.

quinzee-2

Quinzee‘yi yapmak oldukça da zahmetli. Çünkü kar mağarasını yapmanın yanında, onu yapacağımız kar tepeciğini de biz oluşturmalıyız.

Kürekle zemindeki karı bir noktada toplayarak, 1 -1.2 metre yüksekliğinde ve kalacak kişi sayısına bağlı olarak 2.5 – 3 metre çapında bir kar tepeciği oluşturuyoruz. Bunu yaparken de sık sık karı ezerek sıkıştırmaya çalışıyoruz. Aksi takdirde kürekle yığdığımız kar, bir barınak yapmamıza elvermeyecek kadar gevşek olur.

Kar tepeciği oluştuktan sonra, yaklaşık 30 cm.boyunda 15 -20 kadar ince dal parçası kesiyoruz ve bu dal parçalarını oluşturduğumuz tepenin her yerine saplıyoruz. Bunun amacı, kazarak mağarayı yaparken, nerede duracağımızı bilmek. Yani kar duvarın kalınlığını belirlemek.

021-_MG_0171

Daha sonra 60 cm çapında bir giriş açarak, tıpkı kar mağarası yapar gibi içeride bir odacık oluşturuyoruz. Daha sonra da ağzı rüzgar yönünün aksine istikamete bakan küçük bir havalandırma bacası açıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken husus mağaranın çökme ihtimali. Bu durumda içerdeki kişinin boğulması bile söz konusu olabilir. O nedenle bir kişi içeride Quinzee‘yi yaparken, bir kişi de mutlaka dışarıda olmalıdır. Quinzee yapıldıktan sonra, geçen zaman sertleşmesini ve daha sağlam bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Quinzee’yi yapmanın bir başka yolu da, büyük taş parçalarını yığarak bir tepe oluşturmak ve daha sonra karı bu taşların üzerine yığmak ve sıkıştırmaktır. Taşların üzerinde 30-40 m kalınlığında bir kar tabakası oluşturduktan sonra, giriş açmak ve bu girişten taşları dışarıya alarak mağarayı oluşturmaktır.

images

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: