AXEMAN ULTRALIGHT SIRT ÇANTASI – 30 LT.

Bu yıl Mart ayında Thru-Hike niyetiyle başladığım Karia Yolu yürüyüşünü, 5. gününde, sağ dizimi sakatlayarak yarıda bırakmak zorunda kaldım.  Sakatlanmama sebep bir kaza değildi. Oldukça dik bir çıkışta, sağ ayağımı fazla açmak zorunda kaldım ve yükselirken sırt çantası dahil tüm vücut ağırlığım bir an için sağ dizime bindi. Bıçak saplanırcasına bir acı ve sonuç menisküs..

Bunun üzerine şu karara vardım.  ”Artık çok genç değilim -yaş 55- ve daha önce bir sorun yaşamadan yürüdüğüm ağırlıklarla artık yürüyemem. Çok sevdiğim doğa yürüyüşüne devam edebilmem ancak yükümü çok çok hafifletmeme bağlı. O nedenle tüm malzemelerimi değiştirmeli, minimalist ya da ultralight bir sırt çantası hazırlamalıyım.”

”Ultralight Backpacking” akımı, yakından takip ettiğim, üzerine yazılar yazdığım, kısacası oldukça iyi bildiğim bir konu. Ancak bugüne kadar bir türlü uygulama fırsatı bulamadım. Çünkü gerekli malzeme ve ekipmanlar ülkemizde satılmıyorlar. Bunları ancak yurt dışından temin etmek mümkün. Bu da o kadar kolay değil. Çünkü internet üzerinden yaptığınız alımlar 75 Euro ile sınırlı. Neredeyse tüm ultralight ürünlerin fiyatları da bu sınırın üstünde. Bunu aşan değerler için harç ve gümrük ödemek zorundasınız. O takdirde de fiyatlar neredeyse ikiye katlıyor.

Ya yurt dışına gidip kendiniz almalı, ya da giden arkadaşlarınıza aldırmalısınız.

Derken bir başka seçenek daha farkettim. Ürünleri Çin’den almak… Her ne kadar ürün çeşitliliği açısından ABD ve Avrupa’nın çok gerisinde olsa da ultralight bir sırt çantası oluşturmak mümkün ve üstelik bu ürünler 75 Euro sınırının çok altında. Ben 2 parti alışveriş yaparak, kendime yeni bir sırt çantası hazırladım. Bacağım izin verdiğinde, bundan sonraki yürüyüşleri bu malzemeler ile yapacağım ve fırsat buldukça bunları da sizlere tanıtmaya çalışacağım.

İşte bu ürünlerden ilki.. Axeman Ultralight Sırt Çantası.

1 (923 x 923)

Çin firmalarının genelde bir internet siteleri yok.  Satışlarını Aliexpress, E-bay, Amazon vb. alışveriş siteleri üzerinden yapıyorlar. O nedenle firmalar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak mümkün olmuyor. Ancak görebildiğim ve anlayabildiğim kadarıyla, Axeman Çin’in en önemli outdoor üreticileri arasında.. Genelde çadır, tarp, mat, panço vb. ürünler üretiyor.

Gelelim çantaya,.. Kapasitesi 30 Lt. olarak gösterilmiş ancak, ürün elime geçince çok şaşırdım. Çünkü neredeyse 70+10 Husky Supporter sırt çantam kadar. Sanırım ABD ve Avrupa ülkelerine göre hacim ölçüm yöntemleri farklı. (Tahmin ederim, Avrupa ve ABD standardında tüm cepler çanta hacmine dahil edilirken, Çin’de cepleri dahil etmiyorlar . Çünkü 20, 35, 55, 70 lt. lik farklı hacimlerde sırt çantalarım var. Bu çanta 55 litrelikten büyük. 60 lt. gibi…)

2 (915 x 509)

Ağırlık ise bir harika. 300 gram. Neredeyse yok sayılır. (Benim Husky Supporter 2.450 gr.)

Çantanın tasarımı, ABD Ultralight Sırt çantası tasarımlarından çalınmış gibi..  Son derece basit, torba gibi.. İçinde değerli malzemelerinizi koyabilmeniz için küçük fermuarlı bir cep var. Onun haricinde  uyku tulumu  koyabileceğiniz ayrı bir bölmesi yok. Yani yerleştirirken, yürüyüş esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri üste koymalısınız. Aksi takdirde tüm çantayı boşaltmak durumunda kalabilirsiniz.

Çanta aynı su geçirmez torbalar gibi , cırt bantlı üst tarafından kıvrılarak klipsle bağlanıyor. Şapkası da, arka dışta ki file cebe perlon ile klipsleniyor.

3 (1002 x 724)

Çantanın iki yanında file su cepleri ve arkada da çok büyük tek bir file cebi var. Yürüyüş esnasında ihtiyaç duyulacak malzemeler arka file cepte rahatlıkla taşınabilir.Ceplerde kullanılan file oldukça kaliteli. Cepleri de malzemelerinizi düşürmeyeceğiniz kadar derin. (Husky Supoorter da sularım zaman zaman düşüyor.) Her iki yanda,yukarıya kadar uzanan baton, kazma ve diğer malzemelerinizi  bağlayacağınız çapraz lastikler var ve oldukça kullanışlılar.

7 (1250 x 719)

Ultralight sırt çantalarının pek çoğunda olduğu gibi bu çantanın da bir sırt sistemi yok. (Çünkü çanta ağırlığının büyük bir bölümü sırt sisteminden geliyor. ) Bu sorunu çanta yerleştirme esnasında çözmelisiniz. Katlanabilir köpük matınızı sırt kısmınıza gelecek şekilde yerleştirmelisiniz. (ABD ultralight sırt çantalarında,  çantanın sırt kısmında matınızı koyabileceğiniz cepler bulunuyor. Böylece bir sırt sistemi yaratmış oluyorsunuz) Ancak bu büyük bir sorun değil. Çünkü sırt çantanız çok daha hafif bir çanta olacak. (20-25 kg.lık bir çantayı sırt sistemsiz taşımak imkansız.)

6 (1081 x 752)

Çantanın 2 adet bel kemeri cebi var. Cepler fermuarlı fakat küçük. Ancak cep telefonu, cüzdan vb. küçük malzemelerinizi koyabilirsiniz. Kırılabilecek malzemelerinizi koymanızı pek tavsiye etmem. Çünkü koruyucu bir köpük, tela vb. yok. Çarpmanız halinde hasar görebilirler.

5 (1250 x 703)

Çantanın önemli bir kusuru, göğüs askılarını birbirine bağlayan bir göğüs perlonu yok. Dolayısı ile çanta omuzunundan kayma eğiliminde olabilir. Çanta ile beraber küçük bir göğüs perlonu siparişi de vererek, kendiniz diktirmek suretiyle bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Çantanın bir önemli artısı kumaşı su geçirmez. Ancak dikiş noktalarından ısıl işlemle bantlanmadığı için  zamanla su alıyor.  Ancak kısa süreli yağmurlarda, çanta yağmurluğunu takmadan rahatlıkla idare edebilirsiniz.  İyi bir ilave koruma sağlıyor.

Çantanın emniyetli taşıma kapasitesi 12 kg. Yani bu ağırlığı aşarsanız yolda çantanın kopma, yırtılma durumu olabilir. Ancak bu iyi bir kapasite. Çünkü neticede minimal / ultralight bir sırt çantası yapmaya çalışıyoruz. Yani  6-9 kg. kadar. (ABD ultralight sırt çantalarında da güvenli taşıma sınırı 12-14 kg. civarında.)

Fiyatı da çok iyi.. Kargo dahil 33.63 dolara almanız mümkün. (Ben Aliexpress’ten biraz daha pahalıya aldım.)  Sitede bağımsız satıcılar ürünleri satışa çıkarıyorlar. Aliexpress alışverişi her iki taraf  için güvenli hale getirip komisyon alıyor. Dolayısı ile aynı ürünü çok farklı fiyatlarda ve pek çok farklı satıcıda bulabilirsiniz. İyi araştırmak gerekiyor. Ayrıca satıcının güvenirliği de bakmak gerekiyor. Ürünün olduğu sayfanın sağ üst köşesinde, satıcının daha önce yaptığı satışların adedini ve güvenilirliğini görmek mümkün. Yani en ucuzu değil, güvenilir en ucuzu bulmak lazım. (Satıcı ürünü göndermezse de bir kaybınız olmuyor. Aliexpress paranızı 10 gün içinde iade ediyor.)

BEN ÇANTADAN ÇOK MEMNUN KALDIM. ANCAK HENÜZ DOĞAYA ÇIKIP UZUN SÜRELİ KULLANMA FIRSATI BULAMADIM. YANİ BUNLAR İLK DEĞERLENDİRMELERİM. UZUN SÜRELİ BİR YÜRÜYÜŞTE HİÇ AKLINIZA BİLE GELMEYEN ARTILAR YA DA EKSİLER ORTAYA ÇIKABİLİYOR. BACAĞIM DÜZELİR DÜZELMEZ,  KULLANIP BU ANALİZİ GÜNCELLEYECEĞİM.

Comments
10 Responses to “AXEMAN ULTRALIGHT SIRT ÇANTASI – 30 LT.”
 1. emrekurt dedi ki:

  Merhaba Mete abi.. iyi bir konuya değinmişsiniz gerçekten. Bu arada bacağınız hala düzelmedi mi? Çok geçmiş olsun.

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Emre. Ameliyat olmam gerekiyor.
   Ancak ameliyat sonrası daha kötü olan çok kişi gördüm. O nedenle ameliyat olmadan kurtarmaya çalıştım. Ama olmadı.Başka seçeneğim kalmadı.. Sanırım Eylülde ameliyat olacağım.

   Beğen

 2. emrekurt dedi ki:

  Ne diyeceğimi bilemiyorum Mete abi, gerçekten çok üzgünüm. Ama umuyorum ki ameliyatta olsanız, iyileşip tekrardan doğanın içinde özgürlüğün tadını çıkartacaksınız. Buna yürekten inanıyorum ve sizinde inanmanızı istiyorum. Sevgiler ve selamlar.

  Beğen

 3. Berkay Abalı dedi ki:

  Öncelikle geçmiş olsun diyorum, umarım daha iyisinizdir.

  Çanta ağırlığımı 11-12 kiloya kadar düşürmüş olsam da daha fazla düşürmem gerek diye düşünüp araştırırken sitenize kadar geldim. 3.5 kilo çadır, 2 kilo çantayla daha fazla düşüremedim ağırlığımı. Henüz alışverişimi yapmadım ama size çok müteşekkir kalacağıma eminim, bir aksilik olmazsa Eylül’de çıkacağım Fethiye – Antalya solo yürüyüşümde. Çantayla ilgili iki sorum olacak. Birincisi çantayı yağmurdan korumak için 60 litreye göre mi bir kılıf almalıyım? İkincisi katlanabilir mat yerine sırtı ne ile destekleyebilirim?

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba,

   Sırt sistemsiz bir çanta için 11-12 kg.lık ağırlık çok fazla… Onu taşımak zaman ilerledikçe çok acı verici olabilir. Su ve yiyecek hariç ağırlığı 4-5 kg.’a kadar düşürmelisiniz ki sırt sistemsiz bir çanta sizi rahatsız etmesin. Bunun yolu da öncelikle 4 büyük denen çadır, uyku tulumu, mat ve sırt çantasını hafifletmekten geçiyor. ”Axeman sırt çantası” 11-12 kg. ağırlık için uygun olmayabilir.

   Sırt çantası kılıfına gelince… Benim önerim sırt çantasına bir kılıf almak yerine, sırt çantasını da kapatabilen iyi bir panço almanız olacaktır. Bu takdirde hem yağmurluk, hem de sırt çantası yağmurluğu işlevlerini tek bir ürün ile yapmak mümkün olacaktır. Zaten sırt çantası yağmurlukları tam bir koruma sağlayamıyorlar. Sırt çantası ile sırtınız arasından geçen su er geç çantayı ıslatıyor. Panço bu açıdan çok daha iyi, aynı zamanda gerektiğinde emercensi barınak olarak da kullanabilirsiniz. Çok işlevlidir.

   Geçmiş olsun dilekleriniz içinde teşekkürler. Mart ayına kadar uzun bir yürüyüşe hazır olabilirim sanırım.

   Size iyi yürüyüşler.

   Beğen

   • Berkay Abalı dedi ki:

    Hedefim su ve yemekler dahil 6-7 kiloya düşürmek. Şu an çadırım ve çantamın boş ağırlığından kaynaklı 11-12 kilo. Tarp ve bu tarz bir çantayla beraber otomatik olarak 4.5 kilo kadar atmış oluyorum.

    Aslında panço tarp almayı da düşünüyorum ama tarp deneyimim olmadığı için biraz çekiniyorum.

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, fizik tedaviyi ihmal etmeyin. Menisküsü ben de yaşadım, bazen inişlerde ağrı olabiliyor ama şu an yürümeme çok engel olmuyor.

    Beğen

    • Seawolfmete dedi ki:

     Tekrar Merhaba,

     Ağırlığı 6-7 kg.a kadar düşürecekseniz Axeman çantayı kullanabilirsiniz.

     Bu arada, bu yaz sezonu Decathlon’da oldukça hafif çantalar getirdi. Örneğin Quechua Aprenaz 40, 640 gram. Yani ağırlığı gayet iyi. Hacmi de Ultralight bir çanta için gayet iyi. 6-7 kg.lık bir malzemeyi rahat rahat alır. Bu çantanın bir artısı, iskelet sistemi olmamasına rağmen sırt kısmı süngerle desteklenmiş. Axeman’de ortaya çıkan sorunu doğrudan çözüyor.

     Eğer malzemelerinizi henüz almadıysanız, uyku tulumu yerine SOL Escape Bivy kullanın derim. Eğer fiyatı pahalı gelirse Ferrino Rider Bivak’ta kullanabilirsiniz. İkisinin de ağırlığı 240 gram. Ağırlık ve hacimden büyük kazanç sağlıyor. Mat olarak ta JR Gear Zeon mat olabilir. O da 240 gram. Üstelik ülkemizde de bulmak mümkün.

     Tarp konusu ise oldukça deneyim isteyen bir konu. O nedenle 3×3 metrelik bir tarpta başlayın derim. Zaman içerisinde tarp ebatlarını küçültürsünüz.

     Beğen

 4. budaksener dedi ki:

  300 gr ağırlığında daha sağlam çok hafif başka bir çanta önereyim. Çantayı almaya niyetlendim google amcada bilgi bulamadım. Risk aldım ve satın aldım. 2 ay test ettim bisiklette kullandım işe gittim geldim, Tıkabasa doldurdum koştum memnun kaldım ve bir inceleme yazdım. Buyrun linki
  http://www.scubatr.com/scubaforum/index.php/topic,748.0.html

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: