DENİZ SUYUNDAN TATLI SU ELDE ETMEK

IMG_7461 (600 x 450)

Ülkemizin popüler yürüyüş yolları Likya ve Karia Yollarında, kaybolarak, hayatını idame durumuna düşecek bir  doğa yürüyüşçüsü için en büyük tehdit susuzluk olacaktır. Açlık, yerleşim yerlerinin yoğunluğu nedeniyle hayati bir tehlike olmayacaktır. Çünkü bir insanın aç kalma süresi 30-40 gün kadardır ve bu kadar sürede mutlaka bir yerleşim yerine ulaşılır. Ancak susuzluğa dayanma süresi 1-2 gün kadardır ve bu sürenin kısalığı sorun yaratabilir.

(Likya Yolu’nu yürürken, Gavurağılı inişinde işaretleri kaybetmiş ve doğaçlama bir inişle, tam aksi yöne, bir yerleşimin olmadığı tepenin öbür tarafına inmiştim. Tüm suyum bitmiş ve çok efor sarfetmekten dolayı iyice susuz kalmıştım. Orada ağılları olan bir ailenin, yağmur suyu biriktirerek elde ettikleri su ile sorunumu çözmüş ve gene onların tarifi ile Gavurağılı’na devam etmiştim. Eğer o ağıl ve insanlar orada olmasaydı ve bir hata daha yaparak Gavurağılı yerine, aksi yöne devam etseydim en az 1 -2 gün daha bir yerleşim yerine ve su kaynağına ulaşamıyacakmışım. Bu da susuzluğun hayati bir problem haline dönüşmesi için yeterli süre..)

O nedenle, teoride de olsa doğada su bulma ve elde etme yöntemlerini bilmekte yarar var. Çünkü içilecek bir bardak su yaşam sürenizi bir gün daha uzatıp, size içinde bulunduğunuz açmazdan çıkma imkanı verebilir.

Bizim yürüyüş yollarımız deniz kenarında olduğuna göre, öncelikle deniz suyundan tatlı su elde etmeyi öğrenmekte fayda var. Aslında içilemez bir suyu doğal yollarla içilebilir hale getirmenin temel prensibi hep aynıdır.

BUHARLAŞTIR VE SU BUHARINI TUTARAK YOĞUNLAŞTIR.

Deniz suyunu iki türlü buharlaştırabiliriz. Kaynatarak veya Güneş Altında Bırakarak. Burada göz önünde bulundurmamız gereken bir önemli hususta, suyun havayla temas eden yüzeyi ne kadar genişse, buharlaşma o kadar hızlı olur. Bu da belli bir zaman biriminde elde edeceğiniz  su miktarını belirler.

İkinci önemli hususta buharlaşan suyu nasıl tutup yoğunlaştıracağımızdır. Bunu da bir doğa yürüyüşçüsünün imkanları ile yapmanın en basit yolu, bir poşet ya da yağmurluk kullanmaktır.  Yağmurluk ya da poşet, kaynayan ya da güneşe bırakılmış suyun üstüne gerilir. Su buharı, poşete çarpınca yoğunlaşır ve su damlası haline dönüşür. Bu damlaların belli bir yöne akması ve orda bir kapta toplanması sağlanır.

Untitled-1Güneş ile su elde etme

Eğer yanınızda uzunca bir boru varsa (solar duş ya da suluk hortumu olabilir) daha verimli bir arıtma yapabilirsiniz.

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: