ANABASİS (SÜMELA) YOLU

img_7566

Ülkemizde doğa sporları her geçen gün gelişiyor, güçleniyor. Bu gelişmeye bağlı olarakta, yeni yeni doğa yürüyüş yolları doğa severlerin hizmetine giriyor. 2013 yılında Frig Yolu’na ilave olarak yeni bir yürüyüş yolu daha hizmete girdi.

”Anabasis Yolu”… Ya da Sümela Yolu..

Adını, Ksenophon‘un yazdığı, Anabasis (Onbinlerin Dönüşü) isimli klasik eserden ve tarihi bir olaydan alan bu yol, Maçka Kaymakamlığı’nın çabaları ile hayata geçirilmiş.

M.Ö 401 yılında, Pers Prensi Kyros, ağabeyi ve Pers Kralı Artakserkses‘e karşı, içinde Yunanlı paralı askerlerinde bulunduğu bir ordu ile başkaldırır. Ksenophon, bu orduya bir vakanüvis olarak katılmıştır. Fırat üzerinde Kunaksa‘da yapılan savaşta  (şu an Suriye sınırları içinde) , Kyros‘un ordusu yenilir, Kyros ve generalleri öldürülür. Ülkelerinden 2400 km. uzakta, sarp dağlarla çevrili bir düşman toprağında, sağ kalan Yunanlı askerlerin ölüm kalım mücadelesi başlar. Ksenophon‘u kendilerine lider yapan askerler, binbir güçlükle ve 2000 kişi kadar kalmış olarak, Karadeniz’e ulaşırlar.

anabasisyolu1

25 li yaşlarında, büyük bir heyecanla okuduğum bu kitabın, şimdi elle tutulur, somut bir yola dönüşmesi beni çok sevindirdi. İçimde hemen yürümek dürtüleri uyandı.

Tarihi Yol (Historic Trail), kategorisine dahil edebileceğimiz bu yol, Maçka‘dan başlıyor, Sümela Manastırı‘nda son buluyor. Uzunluğu 33 km. (Bu yol Kültür Bakanlığı katkıları ile, Kunaksa‘dan ya da asgari kendi ülke sınırlarımızdan başlatılırsa, çok ciddi bir turizm potansiyeli taşır. Çünkü Anabasis çok bilinen, popüler bir öyküdür.)

sumela-yolu-anabasis-yolu-dogal-yuruyus-parkuru-acildi

Yol kısa olmasına rağmen, sürekli tırmanması nedeniyle, ortalama 3 günde yürünebiliyor. Bu özelliği ile de, hafta sonu veya kısa tatillerde yürümek için çok uygun. Kusal ve İskobel yaylalarında konaklamak ya da kamp kurmak mümkün.

Yolun resmi sitesi: http://www.anabasisyolu.com

 

Reklam
Comments
One Response to “ANABASİS (SÜMELA) YOLU”
  1. Çağrı YILDIRIM dedi ki:

    Elinize sağlık. Siteniz çok yararlı bilgiler içeriyor. Sürekli takip ediyorum

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: