İSVEÇ OCAĞI

swedish-fire-torch-birch-3-large

İsveç Ocağı, doğada ki imkanlar ile kolayca yapabileceğiniz, uzun süre yanabilen ve üstünde her türlü yemeği rahatça pişirebileceğiniz bir ocaktır.

Bu ocak 2 türlü yapabilir.

1. Düzgün kesilmiş ince dalları birbirine bağlayarak,

2. Kalın bir kütüğü balta ile hazırlayarak,

Avucunuzla kavrayabileceğiniz kalınlıktaki kuru ağaç dallarını, testere ile düzgünce 30 – 40 cm. uzunluğunda parçalar halinde keselim. Sonra bunları bir demet yapıp, orta kısmın hemen altından bir yerden sıkıca bağlayalım. Bağlamak için eğer yanımızda mevcutsa tel kullanmak iyi olur. Yoksa yaş sarmaşık ya da kök kullanabiliriz. İp kullanmamalıyız. Çünkü kısa sürede ısıdan dolayı yanacak ve ocağımız dağılacaktır. Çok mecbur kalırsak da ipi iyice ıslatarak (suyu iyice çekecek şekilde) kullanalım.

Daha sonra bu demetin orta tarafına, aynı ateş yakarken yaptığımız gibi, en inceden kalına kuru çalı çırpıyı sokuşturalım. Daha sonra yakalım. Bu ocağın  ortasına hapsolmuş ateşimiz uzun bir süre yavaş yavaş yanacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, dalların aynı uzunlukta ve testere ile düzgünce kesilmiş olmasıdır. Aksi takdirde ocak zeminde doğru durmaz ve/veya üstünde kap kacağınızı devirmeden yemek yapamayız.

Diğer bir metodda, gene düzgünce kesilmiş bir kütüğü, balta ile 4 parçaya ayırmak ve daha sonra, tıpkı yukarda olduğu gibi bu parçaları aralarında ateş yakabileceğimiz şekilde bir araya getirmektir.

İsveç sobasını yemek yapmak yanında, açık havada aydınlanmak ve ısınmak içinde kullanabiliriz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: