CHO OYU – 8201 MT.

Sunrise, Cho Oyu, Khumbu Region, Nepal

Everest’in 20 km. batısında ki Cho Oyu dağı, 8201 metrelik yüksekliği ile dünyanın 6. yüksek dağıdır. Cho Oyu, Tibetçe ”Turkuaz Tanrıça” anlamına gelmektedir.

Cho Oyu‘nun sadece bir kaç kilometre batısında, Tibetliler ve Sherpalar arasında ana ticaret yolu olarak kullanılan, 5716 metre yüksekliğinde ki Nangpa La geçidi vardır. Bu geçidin klasik kuzetbatı sırt rotasına olan yakınlığı, bu dağı 8.000 lik dağlar arasında en kolay zirve yapılan dağ konumuna getirir. Bu nedenle profesyonel rehberli, 8.000 lik ticari ekspedisyonların en gözde dağıdır.

routeKuzey Batı Sırt Rotası

Cho Oyu‘ya ilk kez 1952 yılında, içinde Edmund Hillary, George Lowe ve  Tom Bourdillon gibi ünlü dağcıların olduğu bir ekspedisyon düzenlendi. Hillary ve Lowe’ün bir zirve denemesi 6650 metredeki bir buz duvarının teknik zorluğu ve çığ tehlikesi nedeniyle durduruldu.

Bugün de bu buzul duvarı, sabit hatlar ile aşılmaktadır.

5597640_6406650 metredeki buz duvarı

Dağın ilk çıkışı bir Avusturya ekspedisyonu tarafından yapıldı.  19 Ekim 1954 günü, Herbert Thichy, Joseph Jöchler ve Şerpa  Pasang Dawa Lama kuzey batı sırtından zirve yaptılar. Bu tırmanılan 5.nci  8.000 lik zirve olmuştur.

1997 de Nasuh Mahruki dağın ilk tırmanışını yapmıştır. 1999 da rahmetli Uğur Uluocak ve 2005’te Tunç Fındık bu dağa tırmanmıştır.

Cho Oyu Buz Duvarı

Cho Oyu’ya düzenlenen bir ekspedisyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: