CHRIS BONINGTON

Chris Bonington Mountaineer - Chris Bonington after first ascent of Central Tower of Paine in 1962

Chris Bonington, çok iyi bir dağcı ve dünyanın en önemli ekspedisyon liderlerinden biridir. Himalayalara Everest ve Annapurna güney yüzleri ilk çıkışlarını da içeren tam 19 ekspedisyon düzenlemiştir.

Chris Bonington, 6 Ağustos 1934 de, Londra-İngiltere’de doğdu. Annesi ile babası doğumdan hemen sonra boşandığı için annesi ile birlikte yaşadı. Sessiz ve utangaç bir çocuktu. İngiliz Kraliyet  Askeri Akademisinde okudu.

İrlanda’da ki Wicklow Tepeleri ve Galler’de ki Snowdonia‘da geçirdiği yaz tatilleri esnasında dağcılığa merak sardı. 16 yaşında kaya tırmanışına başladı. Çok hızla gelişerek, o dönemin en yüksek zorluk derecesi olan 5.9‘u tırmanmaya başladı.

1956 da bir tank birliği komutanı olarak Almanya’ya atandı. 3 yıl Almanya’da kaldı. Daha sonra askeri okulda 2yıl dağcılık öğretmenliği yaptı. Bu sürede Alplerde tırmanışlar yaptı. Küçük Dru güneybatı sırtının ilk İngiliz çıkışını yaptı.

1960 yılında bir İngiliz-Hint-Nepal ekspedisyonuna davet edilerek, Annapurna II (7937 m.) zirvesine ulaştı. Bu ekspedisyonun lideri olan Jimmy Roberts‘den ekip kurmayı, yönetmeyi ve lojistik problemleri çözmeyi öğrendi.

İçerik

1961 yılında, arkadaşlarıyla, o zaman için Alplerde en çok yapılmak istenen Mont Blanc  güney yüzü Freney sırtının ilk çıkışını gerçekleştirdi. 1961 de ordudan ayrılarak Unilever şirketine girdi. Ancak 9 ay sonra, yaptığı işin dağcılıkla bağdaşmadığını düşünerek ayrıldı ve dağcılığı profesyonel olarak yapmaya karar verdi.

1962’de Eiger kuzey yüzünün ilk İngiliz çıkışını yaparak,  ilk sponsorluğunu elde etti.

Bonington, 1968’de Annapurna‘nın tırmanılmamış güney yüzüne bir ekspedisyon düzenleme kararı verdi. Yüksek irtifa da 3600 metrelik bir kaya duvarını tırmanmayı gerektiren bu ekspedisyon, delilik olarak görülüyordu. Ancak 27 Mayıs 1970’de Dougal Haston ve Don Whillans zirveye ulaşma başarısı gösterdi. Bu, Chris Bonington‘un bir ekspedisyon lideri olarak yeteneklerinin ortaya çıktığı tırmanış oldu.

1972 de Everest güneybatı yüzüne düzenlediği ekspedisyon, fırtına nedeniyle başarılı olamadı. Ancak 1975’de yeni bir ekspedisyon düzenledi ve Doug Scott, Dougal Haston, Peter Boardman ve Şerpa Pertemba zirveye ulaştılar.

1977 de Doug Scott ile birlikte Karakurum dağlarında Ogre zirvesine çıktıktılar. Dönüşte Doug Scott bir pandül yiyip iki ayağını da kırınca, ekspedisyon bir hayatta kalma savaşına dönüştü. Scott‘un inişine yardım ederken Bonington‘un da bir kaç kaburga kemiği kırıldı. Kar fırtınası altında günlerce aç kaldıktan sonra ana kampa ulaştılar. Ancak arkadaşlarının da öldüklerini düşünerek ana kampı terkettiğini gördüler. Gene de dağdan inmeyi başardılar.

1978’de K2 ye düzenlediği ekspedisyon, çığ düşmesi sonucu başarılı olamadı ve bir ekip üyesi öldü.

1980 de Çin, batılı dağcılara sınırını açınca,  arkadaşlarıyla Kongur Dağına tırmandı.

1982’de Everest‘in tırmanılmamış kuzeydoğu yüzüne bir ekspedisyon düzenledi. Chris Bonington, Peter Boardman ve Joe Tasker zirve için yola çıktılar. Chris Bonington yaşı dolayısıyla yavaş tırmandığı için, Boardman ve Tasker‘ı ayırarak zirveye yolladı. Ancak bu iki dağcı kaybolarak yaşamlarını yitirdiler. Bu Bonington‘un en dramatik ekspedisyonlarından biri oldu.

İçerik2

1983 yılında bir Amerikan ekibiyle birlikte Antartika’ya Vinson dağına gitti. Saatte 80 km hızla esen rüzgarda, tüm ekip üyeleri geri dönmesine rağmen Bonington devam etti ve zirve yaptı. Ertesi gün diğer ekip üyelerini de zirve yapmaları için cesaretlendirdi.

1985 yılında bir Norveç ekibiyle beraber Everest ekspedisyonuna katıldı. 51 yaşında, en büyük hayali olan ve bir türlü başaramadığı Everest’e zirve yaptı.

1992’de Himalayalarda ki 6904 metrelik Panc Chuli dağı batı sırtının ilk çıkışını gerçekleştirdi. Bu tırmanışı yaptığında 58 yaşında idi.

Daha sonrada ekspedisyonlar düenleyerek, Kafkaslara, Grönland’a gitti.

Halen İngiltere de yaşamaktadır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: