KAV MANTARI

Doğayla haşır neşir olan herkes, insana ağacın gövdesinde oluşmuş bir ur hissini veren, at nalı şeklinde ki bir mantar türünü mutlaka görmüşlerdir. İşte bu mantar KAV MANTARI‘dır, ya da bilimsel adıyla FOMES FOMENTARIUS…

Özellikle ateş yakarken kav olarak kullanılan bu mantar, aynı zamanda çok iyi bir kanama dindiricidir.

fomes-fomentarius-35136

Bu mantar; Kuzey Doğu Amerika’da, Asya’da, Afrika’da ve Avrupa’da görülen yaygın bir mantar türüdür. Pek çok ağaç türü üzerinde görülebilir. Ülkemizde özellikle kayın ağaçlarında ve ikincil olarak da meşe ağaçlarında görülür. Kuzey yarıkürede, ağaçların güney tarafında, güney yarıkürede kuzey tarafında yetişir. Üzerinde yetiştiği ağaç ölse bile yaşamını sürdürür. Siyah/koyu kahverengiden, gümüş rengine çalan bir renk yelpazesinde olabilir.

Kav mantarı çok uzun yıllardır insanlar tarafından kullanılmaktadır. 1991 yılında, Alplerin Avusturya-İtalya arasında kalan Ötztal bölgesinde, doğal olarak mumyalanmış bir insan cesedi bulundu. Bulunduğu bölgeye atfen Ötzi Iceman adı verilen bu adam, yaklaşık M.Ö 3300 yılında ölmüştü ve öldüğünde yanında 4 parça kav mantarı taşıyordu. İşte buradan biliyoruz ki, insanoğlu en azından 5.300 yıldır bu mantarı kullanıyor.

Model-of-Ötzis-body.-Copyright-Gretta-SchifanoÖtzi Iceman

Gelelim mantarın kullanılışına….

1. KAV MANTARININ ATEŞ BAŞLATMADA KULLANILMASI:

Kav mantarının dışında çok sert bir kabuk vardır. Ancak ortasından ikiye ayırdığınızda, içinde kahverengi renkli daha yumuşak bir bölüm olduğunu göreceksiniz. İşte kav mantarının işe yarayan bölümü burasıdır ve bu kısmın büyüklüğü mantardan mantara değişir.

Untitled-1 (929 x 621)Kullanılabilir kısmı okla gösterilen kahverengi bölümdür..

Bu kahverengi kısım son derece yanıcıdır ve üzerine bir kıvılcım düştüğü takdirde derhal yanmaya başlar. (Kuru olduğu takdirde) Bu bölümü kav olarak iki türlü kullanabilirsiniz. Ya bıçağınızla plakalar halinde kesersiniz, ya da gene bıçağınızla toz haline getirebilirsiniz. Ateş yakmak için toz haline getirmeniz çok daha kolay bir ateş elde etmenizi sağlar.

KAV MANTARININ HAZIRLANIŞI

 

2. KAV MANTARININ KAN DİNDİRİCİ OLARAK KULLANILMASI

Kav mantarı, kan dindirici olarak şu şekilde kullanılır. Plakalar halinde kesilen mantar parçaları ıslatılarak dövülür ve iyice yumuşamasını müteakip kanamanın olduğu yaranın üzerine hemostatik tıkaç gibi konur.

Reklam
Comments
2 Responses to “KAV MANTARI”
 1. levent dedi ki:

  Merhaba,bu mantarlardan çok defa buldum ve kav yapmaya çalıştım,iyice kuruttuğum halde kav olarak kullanamadım,ateş almadı..sanırım bu kavların özel bir türü veya Güney cephede yetişmiş ve iyice kurumuş Olanları iş Görüyor..ilk defa deneyecek arkadaşlar hayal kırıklığına uğramasınlar.

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba,
   Dediğiniz gibi eğer ıslak ise yanmıyor… Ağaçtan aldığınızda da genellikle ıslak oluyor. İyice kurutulması gerekiyor. Bu türe özel bir durum değil. Tüm türler aynı. Dikkat edilmesi gereken bir hususta mantarın her yeri değil, sadece içindeki etli kısım yanıyor…

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: