KAMPLARDA İYİ BİR UYKU UYUMANIN YOLLARI

morning-views-from-the-tent-photography-oleg-grigoryev-4

Kamp yapmayı seviyorum… Bu kamplar bazen her türlü malzemeyi sırtımda taşıdığım uzun bir yürüyüş sonrası oluyor. Bazen de her türlü malzemenin araçlar ile kamp yerine kadar taşındığı, kulüp aktiviteleri içinde…

Çok ilginçtir, yürüyüş sonrası attığım kamplarda sabaha kadar kesintisiz ve derin bir uyku uyurken, kulüple gittiğimiz kamplarda genellikle rahat bir uyku uyuyamıyorum… Sanırım bu fark da yorgunluktan kaynaklanıyor. Doğa yürüyüşü sonrası bitkin halde, amiyane tabiriyle fosur fosur uyurken, yürümeden yaptığım kamplarda, yattığım yerdeki 1-2 derecelik eğimi, en ufacık bir çıkıntıyı vb. her türlü olumsuzluğu hissedip berbat bir gece geçirebiliyorum.

İşte kendi gözlem ve deneyimlerime göre, kamplarda rahat bir uyku uyumanın püf noktaları.

1. YORULUN:

Yorgunluk, çadırda derin bir uykuya dalmanın bana göre birinci şartı… Çünkü  pek çok olumsuzluğu fark etmenizi engelliyor. Eğer kampı bir doğa yürüyüşü sonrası atıyorsanız, bu konuda bir sorun yok demektir. Zaten bütün gün sırtınızda çanta yürümüş ve yeterince yorulmuş oluyorsunuz. Ama kamp alanına kadar araçlar ile gidiliyorsa, bir şekilde kendinizi yormanız lazım. O nedenle kamplarda bir köşeye oturup insanları seyretmeyin, kalkın çalışın. Hem de çok sıkı çalışın… Çadırınızın altına eğrelti otları kesin, çadırınızı kurun, arkadaşlarınızın çadır kurmasına yardım edin, odun toplayın, odun kesin, ateş yerinin etrafını taşla çevirin, kamp yerindeki çöpleri/atıkları temizleyin, kendinize ilkel bir kamp sandalyesi yapın, yürüyün vb.

2. İHTİYACINIZA UYGUN BİR MATINIZ OLSUN:

Bildiğiniz üzere doğada kullanılacak ekipmanları seçmede temel prensip güvenliktir, konfor değil… Mat bu prensibi delebileceğiniz ve biraz da konforu gözeteceğiniz belki de tek ekipmandır. Çünkü rahat bir uyku uyumak, iyi bir matınızın olup olmaması ile doğrudan ilgilidir.  O nedenle mutlaka kişisel özelliklerinize uygun iyi bir matınız olsun. Bazı insanlar nerede olsa uyuyabiliyor. Hatta bir arkadaşımız, verdiğimiz 15 dk. lık küçük bir mola esnasında, güneş altında ve bir dere yatağında yumruk büyüklüğünde ki taşların üzerinde horuldayarak uyuyakalmış, beni de çok şaşırmıştı. Eğer zemin sertliği sizin için sorun değilse kapalı ya da açık hücre bir mat kullanabilirsiniz. Ama sert zeminde uyuyamıyorsanız mutlaka iyi bir şişme matınız olsun.

https://dogayakacis.com/2014/07/24/mat-seciminde-temel-esaslar/

3. YASTIK SORUNUNU ÇÖZÜN:

Rahat bir uyku için belki de mattan sonra en önemli unsur yastık. Ancak bunun kesin bir formülü yok. Çünkü kimi insanlar düz bir zeminde rahatlıkla uyuyabilirken, kimileri de yastıksız uyuyamıyor. Hatta bu yastıksız uyuyamayanlar alıştıklarından daha sert/yumuşak, ya da daha alçak/yüksek bir yastıkta bile uyuyamıyorlar. Yani tamamen kişisel bir durum… O nedenle çadır içinde alıştığınız duruma uygun bir yastık yaratın. Bu şişebilen bir yastık olabileceği gibi, yedek giysilerden, sırt çantasından yapacağınız bir yastık ta olabilir. Yeter ki günlük yaşamda alıştığınız gibi olsun…

4. GECE YATTIĞINIZDA ÜŞÜMEYİN/TERLEMEYİN:

Eğer uyku tulumunuz, kamp yattığınız mevsimi karşılayacak yeterlilikte değil ve gece üşüyorsanız işiniz çok zor… Aynı şekilde sıcak bir yaz günü -15 C lik bir uyku tulumu ile de uyumanız çok zor. O nedenle uyku tulumunuz kamp yaptığınız mevsime uygun olsun.  Eğer üşüyorsanız da üşenmeyin, kalkın yanınızda ne varsa giyin. Bazen bir polar giymek bile üşümenize son verebilir ve rahat bir uyku uyumanızı sağlayabilir.

5. ÇADIRINIZI MÜMKÜN OLAN EN DÜZ ŞEKİLDE KURUN:

Çadır kurduğunuz yerdeki çok küçük bir eğim bile uykunuzu berbat edebilir. Çünkü uykuda eğimin olduğu yöne doğru kaymaya başlıyorsunuz. Gece yarısı ayaklarınız çadırın duvarına dayanıyor ve uyanıyorsunuz. Yukarı tırmanıp uykuya daldıktan sonra bu olay tekrarlanıyor. Sabaha kadar onlarca kez uyanıp yukarı tırmanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu mahsuru ortadan kaldırmak için çadırınızı mümkün olan en düz zemine kurun. Bu elbette her zaman mümkün olmayabilir. Bu takdirde eğrelti otlarından, yapraklardan çadır altına takviye yaparak bu mahsuru ortadan kaldırmaya çalışın. Eğer bu da mümkün olmuyorsa, yedek bir iki kıyafetinizi katlayıp, eğimi karşılayacak şekilde matınızın altına koyun. Kaymayı engellediğini göreceksiniz.

6. ÇOK FAZLA ALKOL ALMAYIN:

Genelde kamplarda insanlar alıştıkları sınırların ötesinde alkol almaya eğilimli oluyorlar. Açık hava ve ateş başında yapılan güzel sohbetler, siz farkında olmadan sınırı aşmanıza neden oluyor. Fazla alkol de derin bir uykunun en büyük düşmanı. Sadece kamplarda da değil. Evde de içseniz sonuç aynı. O nedenle de eğer kullanıyorsanız kampta aldığınız alkol miktarını mutlaka kontrol altında tutun. Bu arada az miktarda alınan bir alkolün de rahat bir uykuya yardımcı olduğunu söyleyeyim.

7. KAMPLARDA BİR SESSİZLİK PERİYODU OLMASINI SAĞLAYIN:

Eğer bir kamp düzeni kurulmaz ve gerekli disiplin sağlanmaz ise, özellikle kalabalık kamplarda neredeyse sabaha kadar oturanlar, sohbet edenler, şarkı söyleyenler olacaktır. Gürültüden rahatsız olan bir yapınız varsa, bu da sizi uyutmayacaktır. O nedenle ortak bir kararla, kamplarda gürültünün sona ereceği bir sessizlik periyodu tesis edin ve buna uyulmasını sağlayın.

1023-top-5-wild-camping-spots2

8. DİĞER HUSUSLAR:

a. Çadırınızın sinekliğini sürekli kapalı tutun. İçeri girecek bir sinek bile size geceyi zehir edebilir.

b. Özellikle bahar ve yaz aylarında çadır dışında otururken sineklere karşı mutlaka Sinkov türü bir koruyucu sürün. Aksi takdirde kaşıntı rahat bir uyku uyumanıza engel olur.

c. Çadır havalandırmaları açık olsun. Aksi takdirde çadırın içinde oluşacak havasız ortam ve terleme rahat bir uyku uyumanıza engel olur.

c. Yatmadan önce kafeinli içecekler içmeyin.

d. Yatmadan önce hafif bir şeyler atıştırın ve su için.

e. Gece boyunca çok fazla yemek yemeyin.

f. Yatmadan önce mutlaka tuvalete gidin ve eğer gece tuvaletiniz gelirse hiç üşenmeden çıkıp yapın.

g. Eğer bir gurup ile kamp yapıyorsanız, mümkün olduğunca çadırınızı diğer çadırlardan uzak bir noktada kurun. Yoksa yan çadırda horlayan bir arkadaşınız size geceyi dar edebilir.

h. Hiç kimsenin tanımadığı insanları kampınıza dahil etmeyin. Yeni gelen birini çok iyi tanıyan en azından bir arkadaşınız olsun. Aksi takdirde tüm gece sinirden uyuyamamanız ihtimal dahilinde..

 

 

 

 

 

Reklam
Comments
One Response to “KAMPLARDA İYİ BİR UYKU UYUMANIN YOLLARI”
Trackbacks
Check out what others are saying...


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: