COLEMAN

Coleman-The-outdoor-Company_low1 (1584 x 727)

William Coffin Coleman 1870 yılında New York’ta doğdu. Ailesi 1871’de Kansas’a taşındı ve 10 yıl sonra, 1881’de babası öldü. 11 yaşındaki William zorunluluktan satıcı olarak çalışmaya başladı.  Bu arada eğitimini de ihmal etmedi. 1893 yılında Emporia Devlet Öğretmen Kolejinden mezun oldu ve Ottowa Üniversitesinde öğretmenlik yapmaya başladı. Bu arada avukat olabilmek için, Kansas Üniversitesine kaydını yaptırdı. Okulun bitmesine kısa bir süre kala tüm parası tükendiğinden ilk işi olan satıcılığa döndü ve daktilo pazarlamaya başladı.

1900 yılında, daktilo pazarlamak için gittiği Brockton, Alabama’da, bir eczanenin vitrininde, Irby-Gilliland Şirketi tarafından üretilmiş benzin yakıtlı bir lamba gördü. Lambanın çıkardığı beyaz ve güçlü  ışık onu adeta büyüledi. Hemen daktilo pazarlamaktan vazgeçip bu lambayı pazarlamaya başladı. Ancak pazarlamak için gittiği kırsal bölgede, lambanın tehlikeli olduğu ve daha önce yangınlı kazalara sebebiyet verdiğini öğrendi.

1901 yılında avukat olan kardeşinden 1000$ borç alarak Hidro-Karbon Light Company‘i kurdu. 1903 yılında da Irby-Gilliland Şirketi‘nden benzinli lambanın patent haklarını aldı ve emniyet açısından geliştirdi. 1905 yılında büyük bir gösteri düzenledi ve bir futbol sahasını aydınlatarak ilk gece maçının oynanmasını sağladı. Aynı yıl Amiral Richard Byrd,  HMS Bounty adlı gemi ile Antartika’ya ulaştığında yanında onun lambası vardı.

WC-Coleman-Lantern    1905, William Coffin Coleman

1913 de şirketin adı Coleman Lamp and Stove Company olarak değiştirildi. 1914’de şimdi ki bildiğimiz klasik Coleman Fenerler piyasaya sürüldü. I. Dünya Savaşında işleri hızla gelişti. II. Dünya Savaşında ABD ordusu için fenerler yanında ocak ve cep sobaları da üretmeye başladı. II. Dünya Savaşı sonrası otomobil fiyatlarında ki ucuzlama ve yolların gelişmesi, seyahat ve kampçılığı patlattı. Coleman‘ın işleri hızla büyüdü.

William Coffin Coleman, 1951 yılında şirketin yönetim kurulu başkanlığına oğlunu getirdi ve 1957’de öldü. Şirket 1989 yılında Ronald Perelman tarafından satın alınarak el değiştirdi.

Coleman Firması, 2000 li yılların başlarından itibaren, çadır başta olmak üzere pek çok outdoor ürün üretmeye başlamıştır. Ancak yukardaki kuruluş hikayesinden de anlaşılacağı üzere, uzmanlık alanı kamp aydınlatması ve sobalarıdır. Bu konuda dünyanın en yetkin firmalarından biridir. Bu diğer ekipmanlarının kötü olduğu anlamına gelmez. Çadırları da biraz ağır olmakla birlikte oldukça kalitelidir.

Coleman ürünleri günümüzde neredeyse tüm dünyada satılmaktadır. Ülkemizde de mevcuttur ancak kim tarafından ithal edildiğine ilişkin bir bilgiye ulaşamadım.

FİRMA WEB: http://www.coleman.com/

ColemanCollection

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: