OCAK SEÇİMİNDE TEMEL ESASLAR

msr-dragonfly

Ocak; özellikle suyun kar eritilerek elde edildiği, yüksek irtifa dağcılığı gibi etkinliklerde hayati öneme haizdir. Ancak doğa yürüyüşü için bu derece önemli değildir. Kış ayları hariç taşımasanız da olur. Çünkü ateş yakarak yemek yapabilir, ender yağışlı günleri de soğuk, aperatif yiyeceklerle atlatabilirsiniz. Ancak kış doğa yürüyüşü içinde ocak elzemdir. Çünkü açıkta ateş yakmak pek çok gün mümkün olmaz. İşte bu durumlarda ocak, size çadır bagajında sıcak yemek yapma imkanı sağlar.

Ocaklar genel olarak kullandıkları yakıt türlerine göre 4’e ayrılırlar.

1. Katı Yakıt Ocakları (Odun Ocakları)

2. Basınçsız Sıvı Ocaklar (Alkol Ocakları)

3. Basınçlı Sıvı Ocaklar (Benzin Ocakları)

4. Gaz Ocakları (Kartuşlu Ocaklar)

1. KATI YAKIT OCAKLARI (ODUN OCAKLARI):

Yakıt olarak dal parçaları ve çalı çırpı kullanan ocaklardır. Ayrıca esbit denen tablet yakan modelleri de vardır. Çok basit bir yapıları vardır ve bu nedenle asla arıza yapmazlar. Yakıt taşımak gerekmez. Ancak bitkisel yaşamın sona erdiği irtifalarda kullanılamazlar. Yağışlı havalarda da kullanımları zordur.

 

2. BASINÇSIZ SIVI OCAKLAR (ALKOL OCAKLARI):

Yakıt olarak genelde ispirto kullanılır. Ancak acil durumlarda kolonya da yakıt olarak kullanılabilir. Yapıları çok basittir ve bu nedenle arıza yapmazlar. Yakıtı çok ağırdır, ancak temini kolaydır. Köy bakkallarında bile bulmak mümkündür. Verimlilikleri, benzin ve gaz ocaklarına göre düşüktür. Özellikle irtifa arttıkça azalan oksijenle birlikte verimlilik iyice düşer. 3.000 metre üzerinde ise kullanılamazlar. Isı ayarı yapmak da zordur.  Bunun yanında çok ucuzdur. Hatta evinizde bile kolaylıkla bir alkol ocağı yapabilirsiniz.

 

3. BASINÇLI SIVI OCAKLAR (BENZİN OCAKLARI):

Bu ocaklar yakıt olarak kurşunsuz benzin, saatçi benzini (white gas), kerosen (bir gazyağı türü)  vb. kullanırlar. Ayrıca bu farklı yakıt türllerini kullanabilen multifuel modelleri de vardır. Çalışma prensipleri, genellikle yakıtın pompalanarak basınçla buharlaşma tüpüne çekilmesi, burada ocağın ısısıyla buharlaşması ve daha sonrada havaya karışarak yanması esasına dayanır. Yapıları karmaşıktır, sık sık tıkanırlar ve temizlenmeleri gerekir. Ayrıca kullanımları da çok pratik değildir, buharlaşmanın olabilmesi için bir ön ısıtma gerekir. En pahalı ocaklar benzin ocaklarıdır, fakat çok verimlidirler. Bu nedenle  yüksek irtifa dağcılığında ve çok soğuk bölgelerde kullanılabilirler. İki temel çeşidi vardır. Yakıt tankı içinde olanlar ve ayrı olanlar..

 

4. GAZ OCAKLARI (KARTUŞLU OCAKLAR):

Yakıt olarak bütan, propan, lpg kullanan ocaklardır. Evlerimizde kullandığımız ocaklarla aynı şekilde çalışırlar. Yapıları basittir ve kolay arıza yapmazlar. Isı ayarı kolaylıkla yapılabilir. Oda sıcaklığında yüksek verimlidir. Ancak hava soğudukça kartuş içindeki gazın basıncının düşmesi nedeniyle verimi düşer. Bu nedenle yüksek irtifa dağcılığı için uygun değildirler. Aynı şekilde kartuş içindeki gaz azaldıkça da verim düşer. Yakıtı hafiftir ancak ülkemizde her yerde bulmak mümkün değildir. Alkol ocaklarına göre biraz daha pahalıdırlar.

 

Ocak çeşitlerini ve özelliklerini gördükten sonra şimdi, ocak seçimini nasıl yapacağımıza değinelim. Ocak seçimimize etki eden temel faktörler şunlardır. İrtifa, hava şartları, faaliyetin süresi, yakıtın bulunabilirliği ve ağırlık…

1. Eğer yüksek irtifa dağcılığı yapacaksanız ya da çok soğuk şartlarda faaliyet gösterecekseniz, tek seçeneğiniz benzinli bir ocaktır. Bu tür faaliyetlerde, su karın eritilmesine bağlı olduğundan, paranın alabileceği en iyi ocağı seçmeye çalışın. Güvenilirliği, ağırlığa tercih edin. Tercihiniz genelde MSR, PRIMUS gibi bu alanın en kaliteli markaları olsun. Eğer farklı ülkelerde faaliyetler gösterecekseniz multifuel modelleri tercih edin. Çünkü gittiğiniz ülkelerde her istediğiniz yakıtı bulamayabilirsiniz.

2. Eğer doğa yürüyüşü yapacaksanız;

     a. Bizim ülkemizde olmamakla beraber, dünyada pek çok yürüyüş yolu 3.000 metrenin üzerinde geçiyor. Hatta 5.000-6.000 metrelerden geçen yürüyüş yolları var. Bu nedenle yürüyüş yolunuz 3.000 metre irtifa üzerinden geçiyorsa benzinli ocak, 3.000 metrenin altında ise alkol ocağı ya da gaz ocağı kullanın.

     b. Eğer 3.000 metre altında ve uzun süreli yürüyecekseniz, alkol ocaklarını tercih edin. Çünkü yakıtı her yerde bulabilirsiniz. Gaz ocakları kartuşunu ise bulmanız çok zordur. (Bu durum ülkemiz için geçerlidir. ABD gibi, doğa yürüyüşünün çok yoğun yapıldığı ve bu nedenle yürüyüş yolları üstündeki köy bakkallarında bile gaz kartuşlarının satıldığı yollarda ise gaz ocaklarını tercih edin, çünkü alkol ocaklarına göre yakıt çok daha hafiftir ve verimlidir.)

     c. Eğer 3.000 metre altında kısa süreli bir yürüyüş yapacaksanız, kartuşlu gaz ocaklarını tercih edin. Çünkü alkol ocaklarına göre daha hafif ve daha yüksek verimlidirler. Yürüyüşünüz kısa süreli olacağı için de yakıt ikmali gerekmez.

3. Eğer sadece kamp yapacaksanız, yaz aylarında odun ocaklarını kullanabilirsiniz. Onun haricinde bana göre kullanımı anlamlı değil.

4. Kalabalık guruplar için benzin ocaklarını tercih edin. Çünkü yüksek verimllilikeri nedeniyle, en kısa sürede yemek işini çözmenize imkan verirler.

Reklam
Comments
7 Responses to “OCAK SEÇİMİNDE TEMEL ESASLAR”
 1. Ahmet Selim dedi ki:

  katı yakıt tableti ocakları da var. esbit ocakları en bilineni mesela. tablet yanarken duman ve koku çıkarmaz. bunların yakıtı ülkemizde pahalı sayılır. ama haftada bir günübirlik geziler için fazla yakıt maliyeti olmaz. veya acil durum ısıtıcısı olarak kullanılabilir.

  bunun dışında barocook firmasının (mutlaka farklı firmalar da vardır) bir ürünü var. temel mantık olarak bir bardak su ile sallama çaya benzeyen içi kimyasal madde dolu birşeyin kimyasal tepkimesi ile ortaya yüksek ısı çıkıyor ve bu ısı ile ısıtma yapılıyor. barocook mug modelinin videolarıni izleyebilirsiniz. bu tip ürünleri yerli bir firmada üretiyor ama şuan askerler kullanıyorlar. tabiki sivillere satışı da var. barocook rüzgardan ve hava şartlarından etkilenmiyor ve kullanımı yaygınlaşacağa benziyor.

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Ahmet esbit ocak ve tabletleri ülkemizde satılıyor, ama ben kullanmadım. Satıcı bir firmanın sitesinde kötü bir koku çıkardığı için tercih edilmediğini yazmışlar. Baracook firmasının ürününe ait bir link gönderirsen sevinirim. Katkı için teşekkürler..

   Beğen

 2. Ahmet Selim dedi ki:

  Barocook at swiss Alps (3330m with snow): http://youtu.be/uPwNyxwpIF8

  Beğen

 3. Ahmet Selim dedi ki:

  Barocook cafe 360ml flameless flask: http://youtu.be/B3zoJ2vm-iI

  Barocook 850ml flameless cooker: http://youtu.be/_lkeBweuKuQ

  Beğen

 4. Ahmet Selim dedi ki:

  bu arada esbit tabletleri açık havada koku yapmıyorlar ama çadırin içinde kötü koku yapıyorlar. bu tabletler açık hava için kullanılabilir.

  Beğen

 5. Ahmet Selim dedi ki:

  Alkol ocaklarını da ikiye ayırabiliriz. Birinci grup basınçsız alkol ocaklarıdır. Bu tip alkol ocaklarına kolay bulunduğu için nivea kutusundan yapılan nivea alkol ocağını örnek gösterebiliriz. Bu ocakların yapımı basittir. alkol yanarken gaz basıncı oluşmaz ve daha sakin yanarlar. Ama basınçlı alkol ocaklarına göre biraz fazla yakıt tüketirler.

  ULTRA Compact Pocket Stove – With Built-in Pot St…: http://youtu.be/rodoqNlf-cE

  Basınçlı alkol ocaklarında ise alkol önce sıvı halde yanarken ocağın ısınmasıyla alkol buharlaşmaya başlar ve bu buhar gaz halinde ocağın deliklerinden çıkarak dışarıda yanar. alüminyumdan, çelikten veya princ den yapılırlar. Basınçsız olanlara göre daha az yakıt tüketirler. Çünkü bu ocaklar ilk önce alkolü sıvı halde yakarlar. ocak ısınınca alkolün buharını yakarlar. Bu nedenle daha fazla enerji üretirler.

  trangia ve muadili ocaklar princden yapılır:

  alüminyum olanlar deodorant şişesinden veya alüminyum mataradan yapılır:

  çelikten yapılan simon marka ocak ise trangia ocağından esinlenerek yapılmıştır:

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Ahmet, sürekli yaptığın bu önemli katkılar için, gerçekten çok teşekkür ederim. Ocak konusunda kesinlikle tam bir otoritesin. Bu konuyu senden iyi bilen bir başkası varsa da ben tanımıyorum. Bu arada Nivea kutusundan yapılan ocağa da bayıldım…..

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: