ÇÖLDE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

MSDTreck_1

Çölde yürüyüş benim alanım değil… Çünkü, hep çölde yürümenin çok sıkıcı ve keyifsiz olacağına inandım ve bu nedenle değil yürümek, hayalimden bile geçirmedim. Ancak 1000 km. lik ”İsrael National Trail”i yürüyenlerin günlüklerini okurken çok ilginç bir durumla karşılaştım. İstisnasız hepsi benim gibi ön yargılarla çöle çıktıklarını, ancak büyük bir şok yaşayarak çölün güzelliği karşısında büyülendiklerini yazmışlar. Bu arkadaşların yaşadığı deneyimler bir anda çölü de ilgi alanıma soktu ve İsrael National Trail’i detaylıca araştırmaya başladım. Bu araştırma esnasında çöl yürüyüşüne özel pek çok yazı, makale, anıya da rastladım. İşte bunlardan yaptığım bir derleme ve çölde doğa yürüyüşüne ilişkin önemli ipuçları..

1. KIŞIN YÜRÜYÜN: Çöller her zaman çok sıcak değildir. Özellikle de kış aylarında yürüyüş için çok uygun koşullar sunabilirler. Çöl yürüyüşlerini mümkünse kış aylarında yapın.

2. SU KAYNAKLARINA GÖRE ÇOK İYİ BİR PLANLAMA YAPIN: Bir çöl yürüyüşünde planlama neredeyse tamamen suya dayanır. Çünkü susuzluk çölde çok kısa sürede öldürür. O nedenle bir çöl yürüyüşüne çıkmadan önce tüm su kaynaklarını ve en son durumlarını iyice öğrenin. Çünkü pek çok su kaynağı tüm yıl boyunca değil, belirli periyotlarda akar. Aktığına emin olduğunuz kaynaklar üzerinden bir yürüyüş ve su planlaması yapın. Son durumunu öğrenemediğiniz kaynakları akmıyor kabul edin.

3. FAZLA SU TAŞIYIN: Çölde sıcaklık zaman zaman 50 C dereceleri bulabilir. Bu da normal bir doğa yürüyüşüne nazaran çok daha fazla su kaybı demektir. Ortalama olarak çölde su ihtiyacı, her 1 saatlik yürüyüş için, 1 litre olarak hesaplanır. Ancak hava sıcaklığının 40 C’nin üstünde seyrettiği ve efor gerektiren etaplarda bu ihtiyaç -sıkı duru- günlük 4 galona, yani 15 litreye kadar çıkabilir. İhtiyacın ne kadar olduğu pek önemli değil. 7 litreyse 7 litre, 15 litreyse 15 litre içeriz olur biter. Ancak başka bir sorun daha var… Çölde su yok… Bu da bunca suyu biz kendimiz taşımalıyız anlamına geliyor ki gerçekten çok zor… Bu sorununu aşmanın tek yolu var, su hariç sırt çantası ağırlığını mümkün olduğunca azaltmak. Yani yiyecekler miktarını azaltmalı, soğuk yiyeceklere geçip ocak, yakıt vs. dahil olmak üzere tüm fazla ağırlıkları evde bırakmalısınız.

MSDTreck_2

4. YABAN YAŞAMI TAKLİT EDİN: Çölde yaşam genellikle gece aktiftir. Tüm canlılar kızgın güneşten korunabilmek için gündüz bir yere çekilir ve gece ortaya çıkar. Çölde yürüyüşünde temel mantığı bu olmalıdır. Güneşin en yakıcı olduğu öğlen saatlerinde yürünmemeli ve bir gölgede mümkün olduğunca hareketsiz dinlenilmelidir. Gölge içinde yanınızda mutlaka bir tarp bulunmalıdır. Sabah ve akşam saatlerinde ve coğrafyaya bağlı olarak gece yürünmelidir. Bu şekilde suya duyulan ihtiyaçta azalır.

5. KISA YÜRÜYÜN: Su kaynaklarına bağlı olmakla birlikte, günlük yürüyüşler mesafe olarak mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.

6. ELEKTROLİT DENGENİZİ KORUYUN: Ter ile birlikte, vücuttan ciddi miktarda tuz ve diğer minerallerde atılır. Bu yerine konamazsa vücudun elektrolit dengesi bozulur ve ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. O nedenle her gün bir tuz tableti alınmalıdır.

7. GÜNEŞTEN KORUNUN: Çölde güneşten kaçma şansınız yoktur. O nedenle gerekli koruma önlemleri alınmazsa çok ciddi güneş yanıkları ve hipertermi oluşur. Bundan doğru giyinerek korunmak mümkündür. Mutlaka geniş kenarlı bir şapka giymelisiniz. Ayrıca güneş ışığına doğrudan maruz kalmayacak şekilde, her yeriniz kapatacak açık renkli, hafif, UV korumalı ve nefes alabilir kıyafetler giymelisiniz. Ensenizi ve boynunuzu özel soğutucu bandana ile kapamalısınız.  (Bu bandanalar özel emici kristallerden oluşur ve suyu emer, ondan sonra da çok uzun süre ıslak kalır.) Açıkta kalan her bölgenizi de mutlaka, koruma faktörü en yüksek güneş kremleri ile sık sık kremleyin.

http://www.amazon.com/gp/product/B0007TANLA/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&tag=camp01-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=390957&creativeASIN=B0007TANLA

Personal-Cooling-Bandana_20090728010

8. KAKTÜSLERDEN KORUNUN: Kaktüs ve çalılar bacaklarınızı çizer, kaşıntı yapar ve ciddi anlamda rahatsızlık verir. Bu nedenle pantalonunuz yırtılmaya dayanıklı olsun..

9. KAMPINIZI YÜKSEKLERE KURUN:  Pek çok çöl, bilinenin aksine kum değil, kayalık ve çok sert bir toprak zemine sahiptir. Çöllerde yağış çok nadir görülse de, suyu ememeyen bu yapı nedeniyle çok kısa sürede seller oluşur. Bu nedenle kampınızı yüksek bölgelere kurun.

10. BARINAK OLARAK ÇADIR KULLANIN: Barınak olarak tarp değil, çadır kullanın. Çünkü çölde yaşam genellikle sürüngenlerden oluşur ve dünyanın en zehirli türleri buralarda bulunur. Gece ayakkabılarınız poşete koyun ya da giymeden önce içini kontrol edin. Akrep, yılan gibi canlıların sevdiği türden bir yerdir. Keza aynı nedenle, uyku tulumunuzu yatmadan önce açın ve sabah toplarken kontrol edin.

11. GECE SOĞUĞUNUA GÖRE MALZEME ALIN: Nasıl olsa çöle gidiyoruz deyip, yanınıza yazlık uyku tulumu almayın. Çünkü çölde geceler dondurucu soğuk olur,  Genellikle ısı sıfır derecenin altına düşer.

12. NAVİGASYONA ÖNEM VERİN: Çöller çok geniş bir görüş alanı sunması nedeni ile genelde navigasyonun kolay olduğu bölgelerdir. Çünkü çok uzaklardan referans noktalarını görmenize ve yürüyüşünüzü doğru bir şekilde yapmanıza imkan verirler. Ancak referans noktalarının olmadığı kum çöllerinde ya da çok düz çöllerde navigasyon zordur. Bu nedenle yanınızda renkli tebeşir ve doğada çözünebilen bantlar taşıyıp, bu gibi bölgelerde geçtiğiniz yolları işaretleyin.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: