TRANS CANADA TRAIL

cypress_hills_trans_canada_trail3

Daha önce dünyanın en uzun yürüyüş yolu,  ABD‘ de ki 10.944 km. lik ”American Discovery Trail” idi. Ancak Kanada‘nın 25. kuruluş yılı olan 1992de, daha uzun bir yürüyüş yolu oluşturulmasına karar verildi. Atlantik’ten Pasifik’e, tüm ”Kuzey Kanada”yı kat edecek bu yolun adı ”Trans Canada Trail” olacak ve 150. kuruluş yılı olan 2017‘ye kadar tamamlanacaktı.  Mesafesi ise sıkı durun, tam 24.000 km. olacaktı. Bugün öğrendim ki, yolun % 75‘i (17.000 km.) tamamlanarak kullanıma açılmış durumda ve geri kalan % 25’i için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Önümüzdeki iki yıl içinde tamamlanacak.

2014mapbannerfinal2

Kanada için dünyanın en el değmemiş coğrafyası desek sanırım yanılmış olmayız. Yaklaşık Türkiye’nin 13 katı büyüklükte olan bu koca ülkede, sadece 35 milyon insan yaşıyor. Onlarında çok büyük bir bölümü güneyde. Kuzeyi neredeyse tamamen boş. Örneğin altına hücum filmleri ile tanıdığınız Yukon eyaleti, Türkiye’nin 2/3’ü kadar, nüfusu da sadece 31.000 kişi. Onlarında 25.000’i eyalet başkenti olan Whitehorse‘ta yaşıyor.

Kanada’da ki göllerin sayısı ise tam olarak bilinmiyor. 3 milyondan fazla göl olduğu tahmin ediliyor. Dünya üzerindeki göllerin % 60’ı Kanada’da. Pek çok ta nehir var. Su bu kadar bol olunca, elbette doğal hayatta çok zengin oluyor. Kanada topraklarının % 80’i orman alanı. İnanılmaz zengin bir bitki ve hayvan çeşitliliği var.  Her türlü iklime ve hava şartına rastlamak mümkün. – 63 C derece soğukta, + 45 C sıcakta geçmişte  ölçülmüş.

Özetle, doğa yürüyüşü için muhteşem bir alan..

mossboardwalk

Trans Canada Trail, yaklaşık 500 yürüyüş yolunun birbirine bağlanması suretiyle oluşturulmakta ve Kanada’nın 3 bölgesi ve 10 eyaletinden geçmektedir. Yolu sadece yürüyerek değil, bisiklet, at, kano ve kayak ile de geçmek mümkün. Yol aşağıda görülen şekilde işaretlenmektedir.

Bakalım bu yolu thru-hike olarak yürüyen çıkacak mı?

RESMİ SİTESİ: http://www.tctrail.ca

TCT_sign

 

Comments
2 Responses to “TRANS CANADA TRAIL”
 1. emre dedi ki:

  merhaba. 1993 yılında dağcılıkla başladım. sonradan tamamen trekking ve kampçılıkla devam ettim. her yıl arazide araştırmalarımız oluyor. doğadan hiç kopmadım. bu yolu sağlam birkaç kişiyle beraber yürümeyi çok isterim. ancak tabii ki sponsor ve zaman çok önemli. mesafe de doğa şartlarında göreceli bir kavram haline geliyor. bu nedenle yaklaşık bir hesaplama yapmak gerekir. saygılar.

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Emre Bey,

   Doğa yürüyüşünün 3 Kralı denen, Appalachian, Continental Divide ve Pasific Crest Trail için çıkarılmış istatiki veriler var. Bu verileri baz alarak bir hesaplama yapmak mümkün.

   Normal bir tempo ile 3,5 yılda bu yolu yürümek mümkün olur sanıyorum. Maliyeti de minimum 60.000 doları bulur. Zaman ve ekonomik açıdan oldukça zorlu bir yol. Ama ben de gerçekten çok isterim yürümeyi..

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: