NEDEN KAYA TIRMANIŞI?

Chance-to-Enjoy-Thrilling-Rock-Climbing-in-Thailand

Kaya tırmanışı yapan sporcuları gören birinin doğal tepkisi, muhtemelen şu olacaktır. ”DELİRMİŞ BUNLAR!”  Hele bu bir de free solo (emniyetsiz) tırmanışsa… Muhtemelen gözlerini kapayacak ve bakamayacaktır.

Bundan yıllar önce, sabah işe giderken 5. kattaki evinin açık penceresinden dışarı çıkarak pencere pervazı üstünde ayağa kalmış, 2.5-3 yaşlarında bir çocuk gördüğüm günü hiç unutamam. Bir anda kalbim deli gibi atmaya başladı. Çünkü çocuk gerçekten ölümün eşiğinde duruyordu. Etrafta ki tüm insanlar adeta çıldırdı. Apartmanın tüm zillerini çalanlar, çılgınca bağıranlar, çocuk düşerse altına tutmak üzere battaniye arayanlar… Neyse ki çocuğun annesi 2-3 dakika sonra cama çıkıp çocuğu aldı da o hengame sona erdi.

İşte kaya tırmanışı yapan birini görenlerin hissedecekleri de, o sabah benim ve etrafımda ki insanların hissettikleri olacaktır doğal olarak. Peki ama dışardan seyretmesi bile bu kadar güç olan bir işi insanlar niye yapar? Gerçekten delirmişler mi? Yoksa çok haklı nedenleri var mı? İşte dünyada pek çok insanın kaya tırmanışı yapmasının nedenleri…

TIRMANMAK GENLERİMİZDE VARDIR: Tüm bebekler, emeklemeye başlamaları ile birlikte tırmanmaya da başlarlar.Yürümeden önce, masa, sandalye, beşik, koltuk ne bulurlarsa tırmanmaya çalışırlar. Biraz daha büyüyünce de duvarlara ve ağaçlara tırmanırlar. Çünkü bu genlerinde vardır.. Oysa annelerin en büyük kabuslarından biridir bu.. O nedenle de daha ilk günden ”Yapma, düşersin!” yasakları ve baskılaması başlar. Çocuk yetişkin haline geldiğinde artık tırmanmanın tehlikeli bir şey olduğu konusunda emindir. Ancak ne kadar baskılanırsa baskılansın, tırmanmak genlerimizde vardır ve doğamıza uygundur.

Rock-Climbing21

TIRMANMAK TÜM ADALELERİNİZİ ÇALIŞTIRIR: Tırmanmak, istisnasız en büyüğünden en küçüğüne kadar tüm adalelerinizi, hatta varlığından haberdar bile olmadığınız adaleleri de çalıştıran muhteşem bir spordur. Üstelik bunu da doğal yollarla yapar..

TIRMANMAK EĞLENCELİDİR: Bir spor salonunda 1-1.5 saat spor yapmak bile oldukça sıkıcıdır. O nedenle pek çok insan hevesle spor salonlarına kaydını yaptırır, ama bir iki ay sonra gitmeyi keser. (Buna tipik bir örnek de benim. Zaman zaman bir hevesle spor salonlarına kaydımı yaptırırım, ancak kısa süre sonra havlu atarım. 3 aydan daha uzun süre spor salonuna gidebilmişliğim yoktur. Nasıl olsun ki.. Bir yürüyüş bandında 10 dakikalık bir yürüyüşte afakanlar basarken, doğa yürüyüşünde 20 gün süre ile 500 km. yolu keyifle yürüyebiliyorum.) Kaya tırmanışı ise, monoton değildir, heyecanlıdır, eğlencelidir ve sürekli adrenalin salgılamanıza neden olur. O nedenle kaya tırmanırken asla sıkılmazsınız.

İNSANLAR İLE KARŞILIKLI GÜVENE DAYALI BİR İLETİŞİM  KURABİLMENİZİ SAĞLAR: Kaya tırmanışında bir partnere ihtiyacınız vardır ve o partner ile, başka iki insan arasında kurulması asla mümkün olmayan bir güven ve iletişim bağı kurarsınız. Çünkü en değerli varlığınız, hayatınız, ipin öbür ucunda ki partnerinize bağlanmıştır.

TIRMANMAK, KENDİNİZE OLAN GÜVENİNİZİ ARTTIRIR: Bir insanın kendine olan güvenini arttıran en büyük unsur, başarıdır. Yapılması zor işleri yaptıkça özgüveniniz gelişir, serpilir. Kaya tırmanışı da, dünyada çok az insanın yapabildiği, oldukça zor bir iştir. 300-500 metrelik dümdüz, hatta bazen negatif eğimli bir kaya duvarına tırmanmak, çok zor bir işi başarmak anlamına gelir ve özgüveninizi patlatır.

Rock-Climbing-Flickr-by-mariachily

TIRMANMAK, PROBLEM ÇÖZMEKTİR: Tırmanış, önünüze sürekli yeni engeller koyan ve sizi bu engelleri aşmaya zorlayan bir spordur. Bu nedenle sorunlara farklı açılardan bakabilme, problem çözme ve yeni stratejiler üretme becerilerinizi geliştirir ve bu beceriler, hayatınızın her alanında sık sık karşılaşacağınız diğer problemleri de çözmenize yardımcı olur.

TIRMANIRKEN, DOĞA SPORLARININ TÜM FAYDALARINDAN YARARLANIRSINIZ: Doğa sporlarının, bir insan için sunduğu tüm faydalardan, kaya tırmanırken de yararlanırsınız. Burada bunları tek tek saymaya gerek yok. Temiz hava, bol oksijen, sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir ruhsal yapı vb….

TIRMANIŞ, YENİ ARKADAŞLIKLAR KURMAK DEMEKTİR:  Kaya tırmanış bölgelerinin belirli coğrafi bölgelerde olması, size farklı insanlarla tanışma ve yepyeni arkadaşlıklar kurma imkanı verir. Çünkü bu çok özel spor dalından kaynaklanan ortak duyguları paylaşıyor olmak, ilk günden aradaki tüm duvarları kaldırır ve onlarla hemen  kaynaşmanıza imkan verir.

Görüldüğü üzere kaya tırmanışının pek çok faydası mevcut. O zaman doğru kaya tırmanmaya…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: