SÜTLEĞEN OTU İLE BALIK AVI

uophorbia

Sütleğen otu ile balık avlama; sütleğen otunda ki zehrin, sudaki oksijeni bloke edip, balıkların bayılmasını ya da ölmesini sağlayan ve bu suretle su yüzüne çıkıp kolayca avlanmalarına imkan veren, insanlık tarihi kadar eski bir balık avlama yöntemidir.

Ancak toplu ölümlere neden olması ve yavru balıkları da öldürerek neslin üremesini engellemesi nedeniyle YASAKTIR….

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın”DENİZLERDE VE İÇ SULARDA AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN 37/2 NUMARALI SİRKÜLERİ”

MADDE 11.

Bu sirkülerde izin verilenler dışındaki her türlü ağ ve her türlü patlayıcı, öldürücü, bayıltıcı, uyuşturucu, uyutucu, uyarıcı kimyasal maddeler, karpit, sönmemiş kireç, balık otu v.b ile su ürünleri avcılığı yapılması, bu maddelerin gemilerde ve av mahallerinde bulundurulması yasaktır.

sütleğen-otu1

Bu bölümde, sütleğen otu ile balık avına yer vermemin nedeni, bir balık avlama metodu olarak kullanmanız için değil, bir survival metodu olarak bilmeniz gerektiği içindir. O nedenle doğal hayatın korunması açısından bu metodu balık avı için kesinlikle kullanmayınız. Bir hayatı idame durumunda kaldığınızda kullanmak üzere  hafızanızın bir köşesine atın.

Sütleğen otu (Herba Euphorbiae); Huşil ve Sütlüce otu olarak da bilinen çok yıllık bir bitkidir. Süt gibi beyaz ve oldukça zehirli bir özsu taşır.. Gövdesini kırdığınız zaman sütünü görebilirsiniz (Cildinize sürmeyiniz).   Yurdumuzun her yerinde doğal olarak yetişir ve 60 kadar alt türü vardır.

sutlegen-otu

Sütleğen otu ile balık avı, göllerde ya da nehirlerin cep yapan akıntısız, durgun bölgelerinde yapılır. Toplamış olduğunuz sütleğen otları, bıçakla kesilir ve taşla ezilerek zehirli sütünün açığa çıkması sağlanır. Ondan sonra tercihen, bir file torba ya da kadın çorabı vb. içine doldurularak suya daldırılır çıkarılır ve çamaşır gibi sıkılır. İçindeki zehirli sütün suya karışması sağlanır. (Torba olarak kullanabileceğiniz bir şey yoksa doğrudan da  suya sokup bu işlemi yapabilirsiniz.) Bu işlem durgun su bölgesinin her yerinde yapılır ve zehrin her yere karışması sağlanır, daha sonra da beklemeye başlanır. 5 dakika içinde o bölgedeki balıklar bayılıp ya da ölüp su yüzüne çıkacaklardır. Toplayarak, hayatta kalmanızı sağlayacak proteini temin edebilirsiniz.

(BU METOD İLE AVLANAN BALIKLARI RAHATLIKLA YİYEBİLİRSİNİZ. SÜTLEĞEN OTU ZEHİRİ BALIKTAN SİZE GEÇMEZ)

Reklam
Comments
3 Responses to “SÜTLEĞEN OTU İLE BALIK AVI”
 1. Ugur dedi ki:

  Bu yaz sütleğen otu sütünü çeşitli böcek ısırıklarına bir tedavi olarak kullandık işe de yaradı. Bildiğim kadarıyla sütleğen otu çevrede zehirli hayvanların olduğunu belirten bir uyarı niteliği taşıyor ama aynı zamanda o zehirlerin panzehirini de içindeki sütte taşıyor. Bu bilgim ne kadar doğru acaba?

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey,

   Sütleğen otunun çevrede zehirli hayvanların olduğunun bir göstergesi olduğuna dair bu güne kadar hiç bir şey duymadım. En azından bende böyle bir bilgi yok… Ancak doğru olduğunu da pek düşünmüyorum. Çünkü sütleğen otunu sürekli doğada görüyorum. Ama bu görüşü destekleyecek en küçük bir gözlemim olmadı… Gene de kim bilir?

   Beğen

 2. Adnan dedi ki:

  Yıllar önce ben bilinçsizce bu otu farklı yerlerde denedim felaket bir etkisi vardı

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: