MONT BLANC FACİASI (10 -16 TEMMUZ 1961)

1961 yılına gelindiğinde, Alpler de çözülmemiş son problemlerden biri de Mont Blanc ‘a, Freney Central Pillar ‘dan tırmanmaktı. Freney Central Pillar, dağın İtalya tarafında, zirvenin hemen altında yer alan, 800 metrelik, mükemmel kırmızı granit bir kütle idi.

827858

1961 temmuz ayı başlarında, birbirinden habersiz iki farklı gurup, bu problemi çözmeye hazırlanıyorlardı. Birinci gurup, Fransız Pierre Mazeaud (32) , Pierre Kohlman (25) , Antoine Vieille (22), ve Robert Guillaume (25)’den oluşuyordu.

824459

Yukarıdan aşağıya Antoine Vieille, Pierre Kohlman, Robert Guillaume, Pierre Mazeaud ..

 

İkinci gurup ise, İtalyan Walter Bonatti (31), Andrea Oggioni (31) ve Roberto Gallieni (31)’den oluşuyordu.

824461

İki  ekip, 8 Temmuz 1961 Cumartesi günü, Freney‘den önce son sığınak olan Le Bivouac de la Fourche‘de (3730 mt. de bir kulübe) karşılaştılar. Walter Bonatti  efsane haline gelmiş ve herkesin hayranlıkla takip ettiği bir dağcıydı. Fransız ekibi de hayranı oldukları Bonatti  ile birlikte tırmanmak fırsatını kaçırmak istemediler ve nihayetinde iki ekip birlikte tırmanmaya karar verdi. 9 Temmuz günü havanın çok sıcak olması nedeniyle daha serin bir gün beklemeye karar verdiler.

4859770817_5de90eb455_z

 Le Bivouac de la Fourche

7 kişilik ekip 10 Temmuz Pazartesi sabahı Freney sırtına tımanmaya başladı ve akşam ilk  bivaklarını Freney’in 300 metresinde yaptılar.

824462

Mazeaud, Vieille, Kohlman birinci bivakta..

 

11 Temmuz Salı günü, Walter Bonatti liderliğinde tekrar tırmanmaya başladılar. Pierre Mazeaud ise en arkadaydı. Son ve zorlu bir bölüm olan The Chandelle a gelindiğinde liderliği Mazeaud ve Kohlman aldı. İkili süratle emniyetli bir noktaya tırmandılar ve Antoine Vieille ve Robert Guillaume‘in de emniyetle o bölgeye ulaşmasını sağladıktan sonra tırmanışa devam ettiler. Mazeaud bir sikke çakarken aniden çok yakınlarına, masmavi ışıklar çıkaran bir yıldırım düştü. Mazeaud, derhal tüm ekipmanlarını çakmakta olduğu sikkeye asılı bırakarak, tüm ekibin toplandığı aşağıdaki bir kaya çıkıntısının altına indi.  Kohlman‘a yıldırım çarpmış ve tamamen bilincini yitirmişti. Hemen bir Coramine enjekte ederek onu hayata döndürdüler, ancak durumu kötü idi. Tamamen sağır olmuş ve gerçeklikle ilgisini yitirmişti.

824464

 The Chandelle

 

Amansız bir şimşek fırtınası ve dondurucu soğuk aniden üzerlerine çökmüştü. Bulundukları kaya çıkıntısında bivaklamaya karar verdiler. Ancak tüm gece boyunca şimşek fırtınası onları kasıp kavurdu.  Gece Kohlman‘a ikinci kez yıldırım çarpar ve etkisiyle uçurumdan düşerken Mazeaud tarafından son dakikada tutularak kurtarılır. Walter Bonatti daha sonra, ”Freney Central Pillar‘ın koca bir paratonere dönüştüğünü” söylemiştir. Mazeaud‘un yukarıda bıraktığı ve üzerine tüm ekipmanların asılı olduğu sikke, defalarca yıldırımlara maruz kalmış ve aşağıdaki herkes bundan etkilenmiştir.

824465

Antoine Vieille’nin yüzünde yıldırım nedeniyle oluşan yanıklar

 

12 Temmuz Çarşamba sabahı saat 07.00’da kar yağışı başlamıştır ve hava iyi olacak gibi gözükmektedir. Hepsi oldukça hırpalanmış olsa da hayattadır. Kohlman‘ın tamamen sağır olması dışında ciddi bir sağlık problemi yoktur. Freney Central Pillar‘ın tepesine ulaşmaya da sadece 90 metreleri vardır. Bu bölgede fırtınaların kısa süreli olduğunu düşünerek, hava iyice düzelince tırmanışa devam etmeye karar verirler.  Oysa bilmedikleri bir şey vardır, olağanüstü ender görülen büyüklükte bir fırtına çok yakınlarındadır.

824466

Fırtınanın geçmesini beklerken..

 

2 gün, inanılmaz bir fırtınaya ve soğuğa maruz kalarak tırmanmalarına imkan verecek bir hava beklediler. (Bu kararları sonradan çok eleştirilmiş, özellikle en tecrübelileri olması nedeniyle Walter Bonatti’ye büyük bir saldırı başlatmıştır.) 14 Temmuz Cuma günü fırtına altında bir tırmanış denemesinde bulundular, ancak her şeyin donmuş olması nedeniyle başarılı olamadılar. Bunun üzerine Bonatti ve Mazeaud geri dönme kararı aldı. Tamamen donmuş bir zeminde ve bitkin bir halde, önde Bonatti, en arkada Oggiani olmak üzere inişe başladılar.

Gece bastırdığında buldukları bir yarık içinde bivaklamaya karar verirler. Ancak bu 5. gece onlar açısından çok zor olacaktır. Hepsi bitkindir ve donma belirtileri başlar. Mazeaud‘un ayakları, Kohlman‘ın elleri donmuştur. Üstelik Kohlman‘da, Bonatti’nin deyimiyle delilik emareleri başlamıştır.

15 Temmuz Cumartesi sabahı 03.30’da inişe başladılar. Planları, gece olmadan Gamba Sığınağı’na ulaşmaktı. Bonatti,  ”Yapamazsak, ölürüz.” diyordu.. Grüber kayalıklarına ulaştıklarında, çok ciddi bir çığ riski olduğunu gören Bonatti, herkesin iple birbirine bağlanması kararını verdi. Saat 09.00’da, Antoine Vieille olduğu yere yığılıp kaldı. Baktıklarında ölmüş olduğunu gördüler. Cesedini bir daha sonra bulunabilmesi için bir çadıra koyup sabitlediler. 6 kişi yollarına devam etti. Grüber kayalıklarını geçip,  Freyer buzul çatlakları arasından geçecekleri sırada, sis ve tipi nedeniyle görüş tamamen kayboldu. Oysa onları kurtaracak Gamba sığınağına çok yakındılar. Ama yollarına devam ettiler. Birden Oggioni‘nin çığlıklarını duydular. Robert Guillaume‘nin kaybolduğunu söylüyordu. Bağırıp, çağırmaları, arama çabaları bir fayda vermedi. (2 gün sonra cesedi buzul çatlağına düşmüş olarak bulundu.)

824467

Bunun üzerine, saat 12.00 de MazeaudOggioni ve Kohlman geri dönüp Innominata geçidinde yardım beklemeye karar verdiler. Walter Bonatti ve Roberto Gallieni ise yola devam edip Gamba sığınağından bir kurtarma ekibi yollayacaklardı. Sonradan Mazeaudun anlattığına göre, Kohlman aniden ben de Bonatti ile gideceğim diye ipten ayrılır ve gözden kaybolur. Mazeaud ve Oggioni ise bir kaya duvarına kendilerini sabitleyerek 6. geceyi geçirmeye hazırlanırlar. 16 Temmuz Pazar, saat 01.00’da Oggioni çıldırır ve çok geçmeden de 02.15’de ölür.

Saat 03.00’de, Bonatti ve Gallieni, tamamen karanlıkta Gamba sığınağına ulaşırlar. İçerde uyuyan yaklaşık 30 kadar dağcı vardır. Bonatti içeri girer ve bağırır ”Çabuk Innominanta’ya çabuk, çabuk”

Kurtarma ekibi hemen hazırlanır ve Bonatti‘den durumu öğrenerek yola çıkar. Bonatti ve Gallieni derin bir uykuya dalarlar.

Kurtarma ekibi 04.00’da sığınağın yakınında önce Kohlman‘ı bulurlar, sağdır, ancak kurtarma ekibinin kollarında can verir. Saat 06.00’da Mazeaud kurtarılır. Trajedi sona erer….

824470

 Kurtarılan Mazeud, Gamba’ya getirilirken..

827852

Gazeteler…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: