AEE MAGICAM SD 21-SILVER

91joeeLHgKL._SL1500_Bu hafta sizlere, Karia Yolu yürüyüşü için aldığım Full HD aksiyon kamerası, AEE Magicam SD 21 – Silver‘ı tanıtmak istiyorum.

AEE Magicam, esas olarak profesyonel video kayıt ekipmanları üreten ve ülkemizde çok bilinmese de ürünleri tüm dünyada kullanılan bir Amerikan Firması. Ülkemize yakın zamanda Next tarafndan ithal edilmeye başlandı.

AEE Magicam’ın; HD 50 S, SD 19, SD 21 CLASSIC, SD 21 SILVER ve SD 21 PRO olmak üzere 5 farklı modeli mevcut. Ben SD 21 SILVER modelini teleskobik baton ve yedek batarya da dahil olmak üzere tüm aksesuarları ile birlikte, 11 taksit, 770 TL. na aldım. Bu kameranın muadili diyebileceğimiz GoPro Hero3 Silver ise 1100TL.civarında. Üstelik bu fiyata, ekran, uzaktan kumanda, teleskobik baton vb. aksesuarlar dahil değil. Bunları da aldığınızda fiyat 1500 TL. nı geçiyor. Yani fiyat açısından neredeyse AEE’nin iki katı..

20121206155441-AeeMagiCamSD21_16_jpg_resize_1000x830__type_jpg_

GoPro kameralar ile teknik özellik ve görüntü kalitesi kıyaslamasına ise hiç girmiyorum. Çünkü bu konuda ahkam kesecek bir seviyede değilim. Tamamen amatörüm. Bana sorarsanız, ikisinin de görüntüsüne bakıyorum, arada bir fark göremiyorum..::))  Bu nedenle bu analiz, ancak benim gibi tamamen amatör olarak bu işi yapan arkadaşlara bir katkı sağlar. Profesyoneller kendi değerlendirmelerini yapmalılar. Bir de bu işten anlayan arkadaşlar bu yazıya yorum yaparlarsa sevinirim.

KAMERANIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

** 170 derece ekstra geniş açı lens; diyafram açıklığı f/3.0
** 1080I/1080P/960P/720P yüksek çözünürlüklü video kayıtlarını destekler
** Fotoğraf çekme fonksiyonu, maksimum 3200×2400 çözünürlüğü destekler
** 10X dijital yakınlaştırma fonksiyonu
** Çeşitli çekim modları, tek çekim, üç fotoğraflık devamlı çekim, devamlı çekim
** Kendinden zamanlama fonksiyonu
** Ses kayıt fonksiyonu                                                                                                                                                                         ** Kablosuz uzaktan kumanda fonksiyonu
** Maksimum 1800 fotoğraf rotasyonu;
** Lazer işaretleme fonksiyonu
** Video döngü kapsamı fonksiyonu
** LCD segman ekranı ve ayrık TFT ana ekranı ile değişik çalışma durumlarını gerçek zamanlı gösterim
** Su geçirmez kılıf: su geçirmezlik derecesi ip68, su geçirmezlik derinliği 60 metreye kadar, iki arka kapak tasarımı mevcuttur.
** Video çekmek, oynatmak ve geri çağırmak için TFT görüntü ekranı
** Şarj edilebilen, çıkartılabilen yerleşik yüksek kapasiteli lityum pil
** Daha iyi görüntü efektleri, video çıkış modları:
** 1080i(1920×1080)60fps/s, 1080P(1920×1080)30fps/s, 960P(1280×960)30f/s, 720P (1280×720) 60f/s, 720P (1280×720)30f/s, WVGA (848×480) 120f/s, WVGA (848×480) 60f/s;
** Pil gücü algılaması ve Micro SD kart boş alan algılaması
** Sürüş kaydı için akıllı kontrollü yerleşik G-sensörü
** Parlak ve karanlık ortamlara seri tepki veren yüksek hızlı dinamik video kaydı

91sLNQ4UOXL._SL1500_Kameranın 2 bataryası var. Biri doğrudan kamera içerisine monte ediliyor ve  kamera ile birlikte şarj ediliyor, yedek batarya ise ekran yerine monte ediliyor ve  haricen şarj edilebiliyor. Yani yedek pille nereyi çektiğinizi ekrandan göremiyorsunuz. Laser fonksiyonunu devreye alarak nereyi çektiğinizi anlayabiliyorsunuz. Laser ışık, kameranın gördüğü alanın orta noktasını gösteriyor.

Batarya şarjları USB girişi ile yapılıyor. Yani bilgisayardan şarj edebilirsiniz ya da bir USB şarj adaptörü almanız gerekiyor. Ben USB şarj adaptörleri küçük ve hafif olduğu için Karia Yoluna giderken 2 adet almıştım. Bu suretle iki bataryayıda kısa sürede şarj etmem mümkün olabiliyordu. Tam şarj yaklaşık 3-3.5 saat kadar sürüyor ve bu şarjla 2 saatin biraz üstünde çekim yapabiliyorsunuz.

Uzaktan kumanda il, laser ışığı açıp kapatabiliyor ve 10 metre kadar uzaktan kayıt yapmayı başlatıp bitirebiliyorsunuz. Ancak kamerayı kapatamıyorsunuz. Ayrıca kamerayı üstten OFF konumuna almanız lazım. Aksi takdirde bataryanız boşalıyor. Karia yolunda ilk gün kafa askısına takılı, uzaktan kumanda ile açıp kapatarak kayıt yapıyordum. Bir müddet sonra şarjım bitti. Meğerse uzaktan kumanda sadece kayıtı durduruyor, kamera gene açık kalılyormuş. (Bunu gitmeden önce kontrol etmemem inanılmaz bir şey biliyorum, ama ne yapayım bu konuya ilgim bu kadar..)

Benim kamerada gördüğüm iki olumsuz yön var.

Birincisi hep balık gözü çekim yapıyor. Geniş manzara çekimlerinde sorun olmayan bu özellik, yakın çekimlerde sorun oluyor.

İkinci olumsuz yön ise, uzaktan kumanda ile zoom yapamıyorsunuz. Karia yolunu tanıtmak için yaptığım çekimlerde, zaman zaman ”Karia Yolu işaretler işte şurada, işte burda” demişim ama uzak olduğu için görüntüde seçilemiyor. Zoom yapmak içinde kafanızdan kamerayı çıkarıp ayarlama yapmak gerekiyor. Zor iş anlayacağınız…

Birde bu olumsuzluğa çantasını da ilave edebiliriz. Çantasına kamerayı ve aksesuarları yerleştirmek imkansız. Bunu siz formüle etmelisiniz.

Olumlu yönlerine gelince.. Görüntü kalitesi gündüz çok yüksek. Gece çekimi ise bir kez yaptım beğenmedim. Ancak onun da kameradan mı, yoksa benim bilgisizliğimden mi kaynaklandığını henüz çözemedim. Karia yolu günlüklerinde yayınladığım görüntülerin kalitesi düşük, ancak onlar gerçek görüntüler değil. Youtube’a yüklerken o hale geliyor. HD video yüklemeyi de bilmiyorum. Oysa gerçek görüntüler çok çok net.

O nedenle kendi çektiğim görüntüleri değilde, aynı kamera ile çekilmiş ve yüksek çözünürlüklü görüntüleri burda yayınlıyorum. Gerçekten de görüntüler o kalite de. Sadece su altı çekimi yapmadım.

 

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: