GASHERBRUM I – 8068 MT.

Himalaya-Broad Peak-Nanga Parbat-K 2-Gasherbrum-Trango Tower-Spantic

Gasherbrum I, Pakistan-Çin sınırında yer alır ve 8068 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek 11. dağıdır. Hidden Peak ya da K5  olarak da bilinir. Adı Balti dilinde (Pakistan’ın Baltistan bölgesindeki halkın konuştuğu dil) ”Güzel Dağ” anlamına gelmektedir. Gasherbrum masifinin en yüksek dağıdır.

İlk olarak 1856 yılında, İngiltere adına bölgede incelemelerde bulunan Thomas George Montgomery tarafından K5 (Karakurum 5) olarak kodlanmıştır. 1892 yılında da, bir haritacı ve dağcı olan William Martin Conway tarafından, uzaklığı göz önüne alınarak Hidden Peak (Gizli Tepe) olarak adlandırılmıştır.

1_Gasherbrum_I_8068-M__Hidden_Peak_

Gasherbrum I‘e ilk tırmanma girişimi,  1934 yılında, İsviçreli Günter Oskar Dyhrenfurth tarafından organize edilen uluslararası bir ekspedisyon tarafından yapılmıştır. Ancak 2 dağcı 6.300 metreye ulaşabilmişlerdir.

1936 yılında düzenlenen bir Fransız ekspedisyonunda ise ancak 6.900 metreye kadar tırmanılabilmiştir.

Gasherbrum I‘in ilk tırmanışı, 1958 yılında, bir ABD ekspedisyonundan 2 dağcı, Peter Kittlesby Schoening ve Andy Kauffman tarafından yapılmıştır.

Gasherbrum I‘in bir diğer özelliği de, alpin stil ile tırmanılan ilk 8.000 lik dağ olmasıdır. Reinhold Messner ve Peter Habeler 8 Ağustos 1975 tarihinde, çadırsız, oksijen tüpsüz, sabit halatsız, sadece kişisel dağcılık malzemeleri ile Gasherbrum I zirvesine ulaşarak tüm dünyayı şaşkınlık içinde bıraktılar ve dağcılığın seyrini değiştirdiler.

avalancheG1

Gasherbrum I, ölüm oranı en düşük olan 8.000 lik dağdır. Ancak bunun nedeni en kolay 8.000 lik olması değil, popülerliği en az 8.000 lik dağ olmasındandır. Çünkü diğer 8.000 lik dağlara göre çok daha az dağcı bu dağa tırmanmaktadır.

Bu dağın henüz Türk Çıkışı yapılmamıştır. Ancak bu yaz Tunç Fındık  tarafından, Gasherbrum II (8034) ile birlikte bu dağın da ilk Türk çıkışı yapılacaktır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: