SEA TO SUMMIT

16. Sea To Summit logo[1]

1984 yılında Avustralyalı küçük bir dağcı gurubu, oksijen ve Şerpa desteği olmadan, kuzey yüzünden ve yeni bir rota açarak Everest’e tırmandılar. Kendi aralarında, aslında hiç kimsenin bu 8848 metrelik irtifayı gerçek anlamda tırmanmadığını, çünkü tüm tırmanışların hep belirli bir irtifadan başladığını konuştular ve Everest’e deniz seviyesinden başlayıp tırmanmanın hayalini kurdular.

TMS_IntroTalkStill_WordWEB.jpgTim Macartney-Snape

Bu dağcılardan biri, Tim Macartney-Snape, 1990 yılında geri döndü ve Hindistan’ın Bengal Körfezi‘nden yüzerek sahile çıktı ve yürüyerek  Everest’in yolunu tuttu. 1200 km. lik bir yürüyüşle Everest ana kampa ulaştı ve buradan da oksijen ve şerpa desteği olmadan zirve yaptı. Yaklaşık 4 ay süren bu ekspedisyonun adı ise ”SEA TO SUMMIT” idi.

Sea-to-Summit-Escapist-photo-3

Büyük bir üne kavuşan Tim,  döndükten sonra, Avustralya’nınen ünlü tasarımcısı Roland Tyson ile birlikte, outdoor malzemeleri üreten bir firma kurarak iş hayatına atıldı ve firmaya ”SEA TO SUMMIT” adını verdiler.

Sea to Summit bugün ülkemiz hariç,  ürünleri 7 kıtada satılan, çok önemli bir outdoor firmasıdır. Ürün tasarımları da kendine özgüdür ve oldukça farklıdır. Genelde ultralight ürünler üretmekteler. Çadır ve tarpları, sırt çantaları, uyku tulumları ve uyku tulumu refilleri oldukça ünlüdür. Mutfak ürünleri de mevcuttur.

Sea-To-Summit-Spark-Sleeping-Bag

Umarım bir gün ürünleri ülkemizde de satılmaya başlar.

RESMİ SİTESİ: http://www.seatosummit.com

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: