YILDIRIM ÇARPMALARINDA İLK YARDIM

orange-lightning

Yıldırım, dünyada çevresel nedenler ile meydana gelen ölüm olaylarında ilk sıradadır ve bir insana yıldırım düşme ihtimali ortalama olarak, 1/600.000 dir.

Yıldırım çarpmalarından nasıl korunabileceğimizi, en azından riski minimuma indirebileceğimizi , Hayatı İdame/Güvenlik/Yıldırımdan Korunma başlığı altında incelemiştik. Ancak her türlü tedbiri almamıza rağmen gene de bir yıldırım çarpması olayı ile karşılaşmamız mümkündür. Bu takdirde yıldırım çarpan kişiye/kişilere uygulayabileceğimiz ilk yardım tedbirleri şunlar olmalıdır.

1. Eğer iletişim imkanı var ise ilk yapılması gereken, acil tıbbi yardım talep etmek olmalıdır.

2. Daha sonra yıldırım çarpma tehlikesinin devam edip etmediği değerlendirilmeli, eğer tehlike devam ediyor ise yaralı önce güvenli bir bölgeye taşınmalıdır. (Yaralılara güvenle dokunabirisiniz. Yıldırım çarpmış biri vücudunda elektrik yükü taşımaz)

3. Yıldırım çarpmasında ortaya çıkacak temel sorun, kalp ve solunum durması olacaktır. Diğer bir sorun olan yanık ise ikinci derece önemlidir. İlk müdahale edilmesi gereken durum kalp ve solunum durmasıdır.

4. Yıldırım çarpması eğer bir gurubu etkilediyse, bilinci yerinde olmasa bile, kalp ve solunum faaliyeti devam edenlerin hayati tehlike altında olmadığını kabul etmeli ve ilk yardım önceliğini ölü gibi görünen, kalp ve solunumu durmuş kişilere vermeliyiz. Çünkü ilk 1-2 dakika içinde yapılacak bir müdahale ile bu insanları hayata döndürme ihtimali çok fazladır. Bununda yegane yolu kalp masajı ve suni solunumdur. Bilinci yerinde olmayan, ancak kalp ve  solunum faaliyeti devam edenler ise, bir müddet sonra normale dönecektir.

5. Suni solunum yetişkinler için her 5 saniyede bir, çocuklar içinse her 3 saniyede bir uygulanmalıdır.

6. Yanık nedeni ile yaralananların kıyafetlerini asla çıkartmayınız.

7. Yıldırım çarpanları kaldırıp, yürütmeyiniz. İlk yardım ekibinin gelmesini bekleyiniz.

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: