TÜM GECE YANACAK BİR KAMP ATEŞİ HAZIRLAMAK

maxresdefault

Bazen kamp ateşinizin tüm gece yanmasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Örneğin açıkta gecelemek zorunda kaldığınızda, ya da tarp ile kamp yaparken, mevsim normalleri dışında bir hava durumu ile karşılaşıp, hazırlıksız yakalandığınızda tüm gece boyunca yanacak bir ateş sizi sıcak tutacaktır.

Peki gece boyunca, biz uykudayken ateşi yanar halde nasıl tutacağız.

Bu pek o kadar kolay değildir. Kamp merakı olanlar bilir ki, eğer sık sık beslenmezse, mormal metodlarla yaktığımız ateş kısa sürede geçmeye yüz tutar. Tüm gece boyunca yanacak bir ateşi yakmak için farklı bir yol izlemeliyiz.

Bunun da bir kaç yolu vardır.

Birincisi, yanınızda kamp baltası ve çevrede büyük kütüklerin olduğu şartlarda uygulayabileceğimiz bir metoddur. 1-1,5 metre uzunluğunda 2 büyük kütük alınır. Bunların birer yüzleri, balta ile ince ince kıyılarak mümkün olduğunca düz hale getirilir. Daha sonrada bu düz zemine ”V” şeklinde balta ile kolay tututşması için küçük çentikler atılır. Tüm bu işlemler sırasında ortaya çıkan talaş bir yerde toplanır. Artık ana malzeme hazırdır.

Kütüklerden biri düzleştirilmiş kısmı yukarı bakacak şekilde ve yerden 15-20 cm yukarıda iki ağaç ya da taş parçaşı üzerine oturtulur. Sonra düzleştirilmiş kısımın her iki ucuna, dik olarak 2 küçük odun parçası konur. Bu odunlar, diğer kütüğü üzerine koyduğumuzda yukarda kalmasını ve  iki kütük arasına hava girmesini sağlayacaktır. Sonra kütüğün üzerine boydan boya, talaşlar, küçük dal parçaları, yapraklar vs. koyarak yakmaya hazır hale getiriyoruz. En son olarak da ikinci kütüğü, düzleştirilmiş yönü aşağıya bakacak şekilde diğer kütüğün üzerine koyarak, devrilmesin diye 4 taraftan kazık çakarak sabitliyoruz.

Untitled-1

İkinci metod ise, birincinin modifiye edilmiş şeklidir. Eğer yanımızda bir balta yoksa, uygulayacağımız bir metoddur.

Bu kez iki kütüğü, balta ile düzeltmeden, olduğu gibi yan yana koyarak, ateşi bu iki kütük üzerinde yakıyoruz. 3 kütüğüde, ilk metoddaki gibi üzerine oturtuyoruz. Burda üste iki kütükte konabilir.

Untitled-2

Bu metodda, ağaçlar balta ile çentilmediğinden biraz daha zor yanar. O nedenle araya koyacağımız çalı çırpı, dal parçaları biraz daha yoğun olmalıdır.

Üçüncü metod ise üstten tutuşturulan bir piramit ateştir. Ağaçlar aşağıda ki şekilde olduğu üzere, her bir sıra diğerine dik ve aşağı doğru gittikçe kalınlaşan ağaçlardan oluşmak üzere, piramit şeklinde çatılır. Alttaki kütükler iyice kalın olmalıdır. Sonra bu piramit üstten tutuşturulur. Üstten tutuşturulan ateş her zaman daha uzun süre yanar.

HWnWx

Reklam
Comments
3 Responses to “TÜM GECE YANACAK BİR KAMP ATEŞİ HAZIRLAMAK”
 1. nobodysalone dedi ki:

  Reblogged this on Bahadır Köse.

  Beğen

 2. bartu dedi ki:

  Mete bey, en üstteki tekniği kullanarak yaktığımız ağaçların üzerini yatarken kumla örterek (sahil kumu) ertesi akşam kumu kaldırıp yanmaya devam eden ağacı kullanabiliyoruz.

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Bartu Bey,

   Evet dediğiniz doğru. Mangal ya da odun kömürü de zaten genel anlamda bu sistemle yapılıyor.

   Saygılarımla..

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: