KAR MAĞARASI – 1

702858 (1203 x 902)

Kışın, kar altında en uygun barınak bir kar mağarasıdır. Bir çadıra nazaran, her açıdan çok daha avantajlıdır.

KAR MAĞARASININ AVANTAJLARI: Çadır içindeki sıcaklık, dışardaki sıcaklığa göre en fazla bir kaç derece yüksek olabilirken, bir kar mağarasında ki sıcaklık ise, dışardaki hava sıcaklığı kaç olursa olsun, 0, +1-2 derece arasında sabit kalır. Bu birinci avantajıdır. Kar yağışı altında çadırı dışarı çıkarak sık sık temizlemek gerekir. Aksi takdirde çadır karın ağırlığı ile çöker ya da havalandırma delikleri kapanarak içerde bizi  havasızlıktan boğar. Oysa kar mağaraları doğru yapılmışsa, yağan karla birlikte güçlenir, daha da sağlamlaşır. Bu ikinci avantajıdır. Bir üçüncü avantajı ise çadıra göre, daha uzun süreli bir barınaktır. Sert kış fırtınalarında, her zaman çadırların patlayıp dağılması mümkünken, kar mağaraları fırtınalara karşı da çok daha dayanıklıdır.

snow-cave-2

KAR MAĞARASI YER SEÇİMİ: Kar mağarası da bir kamp alanıdır ve kamp yeri seçiminde dikkat edilmesi gereken tüm hususlar kar mağarası yeri seçimi içinde geçerlidir. 1. Çığ düşme riski olan alanlardan uzak olmalıdır. 2. Kar balkonları altında olmamalıdır. 3. Kaya düşme riski olan alanlarda olmamalıdır. 4. Ağaç altlarında olmamalıdır. (Bu husus bahar ve yaz aylarına göre çok daha önemlidir. Çünkü kışın üzerinde biriken karın ağırlığı ile dallar, hatta ağaçlar çok daha kolaylıkla kırılır/devrilir.) 5. Dere yataklarında olmamalıdır. 6. Çukur bölgelerde olmamalıdır. 7. Mümkünse bölgedeki hakim rüzgarlara açık olmamalıdır. Bu hususlar, ister çadır, ister kar mağarası olsun yapacağımız tüm barınak çeşitleri için geçerlidir. Kar mağarası için  aramamız gereken bir diğer özellik daha vardır. Önünde rüzgarın kar yığdığı 30-40 derece eğimli yamaçlar ya da kayalar.. Bu kar mağarası yapımını çok kolaylaştırır. (Ancak mutlak bir şart değildir, düz bir zemine bile biraz daha zahmetli olsa da kar mağarası yapmak mümkündür.)

14-snow-caveBu  vatandaşlar işi epey abartmış

KAR MAĞARASI YAPIMINDA İHTİYAÇ DUYULAN MALZEMELER: Kar mağarası yapımı için ihtiyaç duyulan iki temel malzeme vardır. Kürek ve testere.. Kar özellikle mağara içerisinde testere ile kesilerek, bloklar halinde kolaylıkla çıkarılır. Karı küremek çok daha zordur, ayrıca kürek ile blok çıkarmak mümkün olsada, bloklar sık sık dağılır. Eğer yanımızda kürek ve testere yoksa el ile de küçük bir kar mağarası yapabiliriz. Ancak çok yorucudur. Bir köpük matta, mağara içerisindeki karın dışarı taşınmasında büyük kolaylık sağlar. Kar mağarasının nasıl yapılacağına ve tiplerine ilerde detaylı olarak değineceğiz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: