THE GREAT HIMALAYA TRAIL

slide05

The Great Himalaya Trail, dünyanın en yüksek yürüyüş yoludur. Keşmir, Hindistan, Nepal, Butan ve Tibet’ten geçmesi planlanmıştır. Şu an  Tibet hariç diğer bölümleri tamamlanmış olup, bittiğinde 4500 km. yi aşacaktır.

Rota, 8.000 metrelik Kanchengjunga, Makalu, Everest, Manaslu ve Annapurna dağlarından geçer. Ortalama irtifa 3.000-5.000 metre arasıdır.

Nepal bölümü, bu rotanın ilk tamamlanan ve en çok tercih edilen bölümdür. http://www.thegreathimalayatrail.org , Nepal bölümüne ait resmi sitedir. Diğer ülkelerin detaylı siteleri yoltur. Ortak resmi site http://www.greathimalayatrail.com  dur. Buradan diğer ülke bölümlerine ait isteyenler daha detaylı bilgi alabilir.

1323750803-himachal tiya camp img_0493

Nepal bölümü, Yüksek ve Alçak rota olarak iki farklı ana rotadan oluşur.

Yüksek rota yaklaşık 1700 km. dir ve 6.146 metre irtifaya kadar çıkar. Teknik dağcılık ekipmanı ve tecrübesi gerektirir. Yürüyüş süresi ortalama 150 gündür. Rota Kanchenjunga ana kampından başlar, Nepal-Tibet sınırında Hilsa‘da biter.

Alçak rota 1500 km.uzunluğunda ve 2.000 metre ortalama irtifadadır. Ancak 4519 metreye kadar da çıkar. Esas olarak Himalaya’da ki yerli halkın yaşamını görebileceğiniz kültürel bir rotadır. Köylerde gecelemek mümkündür. Teknik dağcılık gerektirmez. Ortalama yürüyüş süresi 100 gündür.

upper_lower_smalll

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: