YER ALTI BARINAKLARI

Bir barınak türü de yer altına inşa edebileceğimiz barınaklardır. Dünyanın en eski barınak türlerinden biridir.  İnşaaları zahmetlidir. Ayrıca bir küreğe ihtiyaç gösterirler. Yoksa yapmaları çok çok zordur. Ancak içerde ısı stabilizasyonu sağlaması açısından da oldukça avantajlıdır.

Dünyanın pek çok yerinde, hala bu tip yeraltı arınaklarında / evlerinde yaşayan insanlar vardır.

old-dugout-house

Pek çok şekilde yapılabilir. Düz bir zemine derin bir çukur kazarak yapabileceğiniz gibi, yumuşak topraklı bir yamaca da yapabilirsiniz.

Öncelikle istediğiniz büyüklükte ve 1 metre derinliğinde dikdörtgen bir çukur kazmalısınız. Tercihan 2 x 1.5 metre gibi. Barınağı elbette daha büyük ve daha derin yapabirsiniz, ancak inşaası için harcamanız gereken efor çok artacaktır.

untitled-19

Sonra şekilde görüldüğü gibi, bu çukurun 1 karış üstünden, geriye doğru  genişleterek bir set yapın. Bu bölüm barınağın üstüne koyacağınız kütükler içindir.

Şimdi sıra geldi barınağın üstünü kapatmaya. Bu barınağın üstünü, tarpla, naylonla, ince çalı çırpılarla kapatma şansınız yok. Çünkü gece uyurken kafanıza bir yaban domuzu düşebilir. O nedenle üstünü, kalın ve sağlam kütüklerle kapatmanız gerekecektir.

Bulduğumuz, kestiğimiz kütükleri yan yana koyarak barınağın üstünü kapatıyoruz. Eğer yanımızda yağmur suyunu  kesecek tarp, naylon varsa kütüklerin üstüne şimdi koyabiliriz. Yoksa, çalı çırpı, yosun ve yapraklar ile kütük aralarını dolduruyoruz. En son olarakta, kazarken çıkardığımız topraklar ile üstünü kapatıyoruz.

Reklam
Comments
One Response to “YER ALTI BARINAKLARI”
  1. nobodysalone dedi ki:

    Reblogged this on Bahadır Köse.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: