KASK

01928375-0f65-4201-a355-8f8322935efb

Beyin hayati bir organdır ve alacağı  darbeler ,ölümle ya da kalıcı bir hasarla sonuçlanabilir.

Yapılan sporun doğası gereği, dağcının düşerek başını vurması  ya da kaya/taş düşmesi sonucu başına darbe alması her zaman mümkündür. O nedenle dağcılar ve tırmanıcılar mutlaka, bu darbelerden kendilerini koruyacak iyi bir kask takmalıdırlar.

Kasklar temel olarak iki farklı türdedir. Sert Plastik Kasklar ve Köpük Kasklar.. Birde bu iki farklı kask türünün karışımıyla yapılan Hibrit Kasklar mevcuttur.

Sert Plastik Kasklar; kafanın maruz kaldığı şokun, sert plastik kabuk tarafından emildiği kask türüdür. Kaskın esneme niteliği vadır ve daha uzun süre kullanılabilirler. Bu nedenle özellikle dağcılar tarafından kullanılır. Eğer bu kaskta bir deforme ya da çatlama oluşursa, şoku absorbe etme özelliğini yitirir ve bir daha kullanılmamalıdır.

petzl_ecrin_roc_red

Klettern_petzl_ecrin_rock_innen

Köpük Kasklar; kafanın maruz kaldığı şokun, ince bir plastik kabuk altındaki köpük tarafından emildiği kask türüdür. Sert darbelerde dıştaki ince kabuk kolaylıkla kırılabileceği için, kullanım süresi daha kısa olabilir. Ama köpük kafanın yanlarınıda koruyacak şekilde olduğundan, yandan alınan darbelere karşıda koruma sağlar. Bu nedenle özellikle kaya tırmanıcıları tarafından kullanılır. Plastik kasklara göre daha hafiftir ve daha iyi havalanır.

black2

black1

Hibrit Kasklar ise, köpük kaskın dışındaki kabuğun kalınlaştırılması ve içindeki köpüğün azaltılması ile yapılan yeni bir türdür ve kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır.

5027-143_BL000_view1_390x390

5027-143_ORG00-ALT-INSIDE_view1_1000x1000

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: