YATAK YAPMAK – 2

bushcraft27thmarch2009047

Doğada tripodlardan /ağaçlardan yararlanarak bir yatak yapmıştık. Şimdi gene yerden yüksekte, farklı bir metod ile yatak yapalım.. Yatağı yerden yüksekten yapmanın bir amacı sudanve soğuktan korunmak ise, diğer bir amacıda ateşte iyice ısınan taşları yatağın altına koarak, doğal bir kalorifer yapmaktır.

1 – 1.2 metre büyüklüğünde iki kalın ve düz ağaç gövdesini, birbirine paralel olarak 2 metre aralık ile yatağın ayak ve başuçları olacak şekilde koyuyoruz. Daha sonra 2.2-2.4 metre  uzunluğunda, daha ince ancak bizi rahatlıkla tartabilecek iki ağacı, bu kütüklerin dik bir vaziyettekoyuyoruz. Sonra tekrar 1 -1.2 metre uzunluğunda parçaları, ayak ve başucuna, onun üstüne de tekrar yatağın kenarlarını oluşturacak şekilde 2.2-2.4 metrelik iki ağacımızı koyuyoruz. Şekil olarak yatağımız ortaya çıktı. Ancak bir sorun var, bu şekliyle yuvarlanıp gidebilir.

untitled-17 (300 x 138)

Yatağı şimdi nasıl sabitleyeceğimize bakalım. 8 adet, bir metre yüksekliğinde ağaç dalının uçlarını sivriltiyoruz. Daha sonra aşağıda ki şekilde gösterilen yerlerden, toprağa çakıyoruz. Eğer ağaç bir barınağın içerisinde yatağı inşaa ediyorsak, barınak ağaçlarından da istifade edebiliriz.

untitled-21 (300 x 138)

Şimdi yatağın en üstündeki iki uzun ağaç arasına, battaniye, çuval, yedek kazak vs. geçirerek bir yatak ortaya çıkarabileceğimiz gibi, aynı şekilde ağaç parçaları ve yapraklar ile de yatağı oluşturabiliriz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: