LHOTSE – 8516 MT.

Tibet-Nepal sınırında ve Everest’in hemen yanıbaşında ki  Lhotse Dağı, 8516 metrelik yüksekliği ile dünyanın 4. büyük zirvesidir. Anlamı Tibet dilinde güney zirvedir. Lhotse dağı ile Everest Dağı arasında Güney Col adı verilen bir sırt bağlantısı da vardır.

cache_2422298236

Lhotse’de 8.000 metreyi aşan 3 zirve vardır. Bunlar, 8383 metrelik ”Lotshe Shar”,  8414 mt.lik ”Orta Lhotse” ve 8516 metrelik asıl zirvedir.

82172Lhotse

Lhotse ve Everest arasındaki Güney Col sırtı sadece 610 metrelik bir iritifa farkına sahiptir. Bu nedenle pek çok dağcı Lohtse’yi Everest’in güney zirvesi gibi görme eğilimindedir. Bu nedenle en gereksiz dağ olarak da değerlendirmeler yapılmaktadır.

everestlhotse

Oysa Lhotse, Everest’ten bağımsız bir masiftir ve 2.2 km.lik yatay mesafede, 2.2 km. irtifa alan güney yüzü, dünyanın en dik kesimlerinden biridir.

Lhotse-fromChukhungRiLhotse Güney Yüzü

Lhotse zirvesine ilk kez 1955 yılında çok yaklaşıldı. Başında Norman Dyhrenfurth‘un olduğu uluslararası bir ekspedisyon, kuzeybatı yüzünden 8100 metreye kadar tırmandı. Ancak kuvvetli rüzgar ve aşırı soğuk nedeni ile zirve yapamadılar. Ancak bu çıkışta, Everest masifinin haritasını tamamlama fırsatı buldular.

Lhotse’nin ana zirvesine ilk kez, 18 Mayıs 1956′da, bir İsviçre ekspedisyonundan, Ernst Reiss ve Fritz Luchsinger ulaştı. 12 Mayıs 1970’de, Sepp Mayerl ve Rolf Walter, Lhotse Shar‘ın ilk tırmanışını yaptılar. Orta Lhotse‘ye ise, çok sonra 23 Mayıs 2001‘de, bir Rus ekspedisyonunca ilk çıkış yapıldı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: