ALÜMİNYUM İÇECEK KUTULARI İLE ATEŞ YAKMAK

Alüminyum içecek (bira, kola, soda ve  meyve suyu) kutuları ile, güneşli bir günde ateş yakmak mümkün. Üstelik bu kutuları bulması da kolay. Yanınızda yoksa bile, sağa sola biraz bakının mutlak görürsünüz. ”Buralara insan gelmemiştir” dediğim pek çok ücra yerde bile, bir anda sağa sola atılmış bira şişeleri, kutuları ile karşılaşarak şaşırmışımdır.

beer-cans-wi-fi-strength

Ateşi bu kez,  alüminyum kutuların iç bükey olan alt tarafını mercek gibi kullanarak ateş yakacağız. Ancak bu pek o kadar da kolay değil. Epey uğraşmak istiyor. İlk önce yapmamız gereken, kutunun altını iyice parlatmak. Bunun için kullanacağımız malzemeler ise, çikolata ve diş macunu. Eğer yanımızda çikolata varsa, kutunun altındaki iç bükey kısma iyice sürüyoruz ve soınra yumuşak bir bez, havlu ya da kağıt ile parlatıyoruz. Çikolata yoksa, diş macunu ve biraz külü karıştırarak bir pasta cila yapıyoruz ve bunu bir bez yardımıyla (tercihan yün veya kadife, yoksa havlu) bastırarak uzunca bir müddet ovuyoruz. Kutunun mat görüntüsü kaybolacak ve yavaş yavaş parlak bir hale gelecektir. Bu işlemi ”artık daha fazla parlamaz” diyeceğimiz ana kadar sürdürüyoruz.

Daha sonra, bu tamamen parlamış içbükey kısmı güneşe çeviriyoruz ve parmağımızı yukarıdan yavaşça yaklaştırarak odak noktasını bulmaya çalışıyoruz. Parmağımızın yandığı nokta, odak noktasıdır. Bu noktanın kutudan kaç santim uzakta olduğunu göz kararıyla dikkatlice tesbit ediyoruz.

Daha sonra ateş için gerekli malzemeleri hazırlıyoruz. Çok küçük parça bir kavı (parafine batırılmış pamukta olabilir) cımbızla tutarak tesbit ettiğimiz odak noktasına getiriyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, güneş ışınlarının kapanmaması. O nedenle küçük kav ve cımbız kullanıyoruz. (Cımbız yoksa elimizi kullanabiliriz ama dediğim gibi güneşi kapatmadan),

Kısa bir süre sonra kav yanacaktır. Bunu hemen önceden hazırladığımız tutuşturucuların arasına koyup üfleyerek ateşimiz yakıyoruz..

GAYET KOLAY ANLATILIYOR, AMA O KADAR KOLAY YAKILAMIYOR, BENDEN UYARMASI.. (Her konuda olduğu gibi bol deneme yapmak gerekiyor)

Bu da doğrudan ateşin yakılması videosu

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: