ULTRALIGHT UYKU TULUMLARI-1

Çok hafif sırt çantası ile yürüyüşün 3 temel ayağından, sırt çantası ve barınağa daha önceki yazılarda değinmiştik. Şimdi sıra 3. ayakta.. Uyku Tulumu..

Uyku tulumu biraz daha karışık bir konu. Çünkü yürüdüğünüz coğrafi bölgeye, mevsime ve irtifaya göre ihtiyaç duyacağınız uyku tulumu değişir. O nedenle bir takım kabullere göre bu konuyu değerlendirmeliyiz. İlk kabulümüz, Türkiye’de ki uluslararası nitelikli yürüyüş yollarında ve kış mevsiminde yürüdüğümüzü varsaymak olacak.

Kışın en soğuk yürüyüş yollarımız, İç Anadoluda ki Frig ve Hitit yolları.. (Bu listeye, St. Paul ve Kaçkarlarda ki yüksek irtifalı bölgeleri de ilave edebiliriz.) Bu bölgelerde ölçülen en düşük sıcaklık dereceleri   – 20, -25 C dereceler civarında olsa da, bunlar çok ender görülen sıcaklıklar.  (İl ve ilçelerimize ilişkin bu verileri Meteroloji Genel Müdürlüğü’nün sitesinden görmek mümkün. ( http://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?m=ANTALYA#sfB )          O nedenle hazırlığımızı ortalama sıcaklık derecelerine göre yapmalıyız. Bu da yaklaşık – 5 derece civarında.. O halde -5/-10 derecelik konfor derecesine sahip bir uyku tulumu ile ülkemizde kışın rahatlıkla yola çıkabiliriz.

Peki şu soru akla gelebilir. Sıra dışı bir hava şartı ile karşılaşırsak ne olacak?

Ülkemizde yerleşim yerleri çok yoğun. Her 5, 10 km. de bir neredeyse bir köy ya da kasaba mevcut. Sıra dışı bir durumla karşılaştığımızda en yakın yerleşim yerine gidip, geçmesini bekleriz ya da biraz üşürüz.

Evet şimdi -10 konfor derecesine sahip en hafif uyku tulumlarına bakacağız. Tabi bu uyku tulumu kaz tüyü olacak. Çünkü sentetik uyku tulumları çok ağır.

Ülkemizde hafif kaz tüyü uyku tulumu bulmak mümkün. Ancak genelde çok pahalı. 1.000 TL’na yakın ya da geçen fiyatlar ile. Önerilerimizi daha makul fiyatlı tulumlardan yapmaya  çalışacağız. (Gerçi makul fiyat bütçeden bütçeye, kişiden kişiye değişen görece bir kavram) İşte ilk 2 uyku tulumu, ülkemizde her yerde bulabileceğiniz cinsten.

1. ALPİNİST KAZ  TÜYÜ UYKU TULUMU (- 18/-10)

kaztüyücopy-09052013131535Bu uyku tulumunun konfor derecesi -10, extreme derecesi – 18. Yani en zor şartlarda bile, bizi koruyabilecek bir uyku tulumu. Ağırlığı 1250 gram. Fiyatı ise 560 TL. En önemlisi Alpinist bir Türk markası.. Kafamda ki tek soru işareti konfor ve extreme sıcaklık değerlerinin Avrupa ya da ABD normlarına göre test edilip edilmediği.. Eğer bu uyku tulumunu kullanan arkadaşlar olmuşsa, bu konuda bir yorum yaparlarsa memnun olurum..

2. EVOLİTE/INESCA CACOON 300   (-5/-12)

Evolite-Cocoon-300-12-C-Uyku-Tul_18501_2Ülkemizde her yerde bulabileceğiniz bir uyku tulumu daha. Sanırım uzakdoğuda üretiliyor. Ankara’da ki Bahriyeli Outdoor markası ile fason olarak ürettiriyor. Aynı tulumun Inesca markası ile satılanları da var.

Bu uyku tulumunun fiyatı da, ısı dereceleri de, ağırlığı da süper. -5 Konfor ve -12 ekstrem dereceleri gayet iyi. Ağırlık ise süper. 930  gram. Paket halini de gördüm. Gerçekten çok küçük. Fiyatı ise çok daha iyi, 230 TL. civarında..

Herşey bu kadar iyi görünüyor ancak, bu tulumunda ısı değerlerine ilişkin uluslararası standartlarda bir testin yapılıp, yapılmadığı meçhul. Gerçi kullananların olumlu görüşlerini okumuştum. Bu tulum hakkında da kullananların değerlendirmeleri olursa çok iyi olur.

COCOON_300_bag-color-mavi-resizeBU TULUMU MUTLAKA ALIP DENEYECEĞİM..

Comments
2 Responses to “ULTRALIGHT UYKU TULUMLARI-1”
 1. Hasan dedi ki:

  evolite uyku tulumunu deneme fırsatınız oldumu avaba?

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey,

   Ne yazık ki kullanma fırsatım olmadı… Ancak özellikle Evolite Cacoon 300 kaz tüyü uyku tulumunu kullananların olumlu görüşlerine sık sık rastladım. Tabi 3 mevsim uyku tulumu olarak…

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: