DOUG SCOTT

dougscott_000

Doug Scott, 30 yılı aşkın süreyle dünyanın en zorlu zirvelerine çıkışlar yapmış ve sağ kalmayı başarmış, efsane bir dağcı..

29 Mayıs 1941 de, Nottingham, İngiltere’de doğdu. 12 yaşındayken çıktığı bir açık hava okul gezisi, dağcılığa adım atmasına neden oldu. Önceleri Derbyshire, Black Rock’ta çamaşır ipleriyle tırmanmaya başladı. 14 yaşına geldiğinde, Galler ve İskoçya’da ciddi tırmanışlar yapmaya başladı. 17 yaşında Mont Blanc‘a, 21 yaşında Fas, Atlas dağlarına tırmandı..

1960 yıllarda öğretmenlik yaparken, 1965’de Tibesti Dağlarına (Çad), 1966 da bizim Cilo Dağına, 1967 de Koh-i Bandaka Dağına (Afganistan) tırmandı.  Dağcılığa daha çok zaman ayırmak için öğretmenlikten ayrıldı.

1972  yılında bir İngiliz ekspedisyonu ile, Everest dağına başarısız bir tırmanma girişiminde bulundu..

1974 de Changabang‘ın doğu sırtında ve Peak Lenin’in güneydoğu yüzünde yeni rotalar açtı.

doug-scott

1975 yılında Dougal Haston ile, Everest‘e Güney Batı yüzünden yeni bir rota açarak tırmandı. Dönüşte, zirvenin hemen altında, 8760 metrede, bir kar mağrasında gecelemek zorunda kaldılar. Bu gecelemenin, kendine güveninin artması ve yapabileceklerinin sınırlarını görmesi açısından büyük etkisi oldu.

1976 da Mc Kinley ve 1977 de  Ogre gibi az bilinen, ancak zorluk derecesi yüksek dağlara tırmandı. Ancak Ogre‘den iple inerken, ayağının kayması sonucu sert bir pandül yedi ve her iki ayağını kırdı. Ondan sonra dağcılık tarihinin  en acı veren inişlerinden birini yapmak zorunda kaldı.. İniş, 5 günü fırtınada ve son üç günü de aç olarak 8 gün sürdü. Üstelik inişin çok büyük bir bölümünü de sürünerek yaptı.

Bu tarihten sonra büyük ekspedisyonlar yerine, çok küçük ekipler ile Alpin tarzı çıkışlara yöneldi. 1979 da Kangchenjunga ve Nuptse kuzey sırtlarından alpin tarzı başarılı tırmanışlar yaptı..

title-page Doug Scott Kangchenjunga’da-1979

1980 yılından sonra, o güne kadar yağılan aynı zirveye çıkıp / alçalarak aklimitize olma yerine, birden fazla zirveye tırmanarak aklimitize olmaya başladı. Bu şekilde 1982 de Shisha Pangma‘ya tırmandı. Daha  sonra Himalayalarda az bilinen ama zorluk derecesi yüksek dağlara yöneldi..

Yaşamını, yazdığı kitaplar, verdiği konferanslar ve outdoor firmalarına danışmanlık yaparak sürdürmektedir.

Doug Scott, Himalayalarda katıldığı 45 Ekspedisyon ve yaptığı 40 zirveyle, tam bir ”Himalaya Dağcısı” ünvanını hak etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: