CONTINENTAL DIVIDE TRAIL (ABD)

03.January_haskel_sanLuispk copy

Benim bildiğim kadarıyla dünyanın en uzun 2. yürüyüş yolu, Continental Divide Trail.  Meksika sınırından Kanada sınırına kadar tam 5.200 Km. 1978 yılında hizmete girmiş.

Continental-Divide-Trail

ABD’ni Kuzey Güney istikametinde tam ortadan kesen Rocky Dağları boyunca giden bu muhteşem yol, tam 5 eyaletten geçiyor. Montana, Idaho, Wyoming, Colorado, New Mexico.

2008-08-05_11-02-40_4604_SD700 IS

Bu yolda ne arasanız var.  Çöller, 5.000 metreye yaklaşan dağlar, ormanlar, göller, kayalıklar, kar ve buz.. Meşhur Yellowstone Milli Parkı da bu yolun üzerinde.

Yerleşim yerlerinin çok seyrek olması nedeniyle (araları ortalama 150-200 km.), vahşi yaşam da  çok zengin. Grizzly (Boz Ayı), Siyah Ayı, Dağ aslanı, Bizon, Geyik popülasyonu çok yüksek.

Yol boydan boya işaretlenmiş. Ancak boyayla değil, aşağıda ki fotoğrafta görüldüğü üzere tabelalarla..

images6

Yaklaşık yürüme süresi 7-9 ay. Her yıl yaklaşık 20 kişi bu yolu boydan boya yürüyor. Bugüne kadar toplamda 250 kişi kadar bitirmiş. Bir kişi de Yo-Yo yapmış. (Yo-Yo Hiking, bir yola başlatyıp tek seferde tamamladıktan sonra, hiç durmadan geri dönüp başlangıç noktasında dönmek anlamına geliyor) Yani durmadan 10.000 km yürümüş. Francis Tapon adlı bu arkadaşın ciddi bir ruhsal sorunu yoksa da, yürüyüşten sonra çıkmıştır sanırım.

Francis-Tapon-2Francis Tapon bu arkadaş.. Yürüyüşün etkileri ilk bakışta belli oluyor.

Montana_Grizzly_Bears

Yol hakkında daha detaylı bilgiyi, Doğa Filmleri-10 da ,bu yolu yürüyen iki arkadaşın kendi kameraları ile çektikleri 2.30 saatlik  harika bir filmiden temin edebilirsiniz. (Filmi bu posttan doğrudan izlemeniz mümkün)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: