WALTER BONATTI

Walter-Bonatti

Walter Bonatti, 22 Haziran 1930 da Bergamo, İtalya’da doğdu. Çocuk yaşlarda cimnastik sporunu yapması ona büyük bir esneklik ve denge kazandırdı. 18 yaşında Kuzey İtalya’da Grigna Dağlarına tırmanmaya  başladı. Kısa zamanda büyük gelişme göstererek Alpler’e yöneldi.

1949 da  Croz dell’Altissimo güney yüzündeki Oppio-Colnaghi-Guidi rotasının ilk tekrar tırmanışını yaptı. (650m – V+,A2) Daha sonra büyük Joraslar klasik rotasını tırmandı.

1951 yılında Büyük Capucin‘in doğu yüzünde yeni bir rota açtı. 1953’te mesleği olan muhasebeciliği bırakıp, Alp Dağları Rehberi belgesi aldı ve hayatını rehberlikle kazanmaya başladı.

1954’de bir K2 ekspedisyonuna en genç üye olarak katıldı. Kendisine verilen oksijen tüplerini en üst kampa taşıma görevini, pek çok olumsuzluğa rağmen başarıyla sonuçlandırdı. Önden giden dağcıların çadırlarını bulamayınca, partneri ile birlikte, yaklaşık 8100 metrede ve – 50 derecede geceyi bivak yaparak geçirmek zorunda kaldı. Bu gayret sonucu Achille Campagnoni ve Lino Lecedelli‘nin Abruzzi rotasından zirve yapmasında büyük rol oynadı. (Bu olaya K2 Sınavı isimli kitabında geniş yer vermiştir.)

images4K2 Ekspedisyonu, soldaki Bonotti

Ertesi gün kampa dönünce görevini yapmamakla suçlandı. Ancak, kampın planlandığı yerde kurulmadığını ve bu nedenle oksijen tüplerini o noktaya kadar taşımanın da çok büyük başarı olduğunu savundu.

1958’de Gasherbrum IV‘e gitti ve Carlo Mauri ile birlikte zirve yaptı.

1961’de Mont Blanc‘ta Freney sırtında arkadaşları ile berber bir fırtınaya  yakalandılar. Walter Bonotti , Roberto Gallieni ve Pierre Mazeaud hayatta kalmayı başardı. Birlikte oldukları 4 diğer dağcı öldü. Bu olay nedeniyle de Bonotti çok suçlandı. Diğer dağcılara yardım etmediği öne sürüldü. Ancak bu gerçek değildi. Ölenler Fransız olmasına rağmen gösterdiği gayret nedeniyle Fransız hükümeti onu şeref madalyasıyla ödüllendirdi.

827852

1965’de Mattherhorn kuzey yüzünden yeni bir rota açarak kış tırmanışı gerçekleştirdi ve 34 yaşında dağcılığa veda etti.

Yaşamını yazarak ve konferanslar vererek sürdürdü.

13 Eylül 2011’de Roma’da öldü.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: