YOSSI GHINSBERG’İN HAYATTA KALMA HİKAYESİ

Yossi_Book_Cover

İsrailli Yossi Ghinsberg 1993 yılında, Bolivya yağmur ormanlarında kayboldu ve 3 hafta boyunca tek başına hayatta kalmayı başardı. Aynı yıl kurtuluş hikayesi, Discovery Channel’in ”I shouldn’t be alive” adlı belgeselinde yer aldı. Kendi yazdığı ”Back from Tuichi” adlı kitap ise İsrail’de best-seller oldu. Bunun üzerine kitap  15 ayrı dile çevrilerek, pek çok ülkede yayınlandı. 2014 yılında Arclight Film Sütüdyosu,  Jungle: A Harrowing True Story of Survival” adı ile bu hayatta kalma hikayesinin filmini de çekeceğini duyurdu…

Film yakında piyasaya çıkar. Ben de ön alıp neler olduğunu anlatayım dedim.

Yossi Ghinsberg 25 Nisan 1959’da Tel Aviv’de doğdu. Ailesi II. Dünya Savaşında Nazi soykırımdan kurtulmuş bir aile idi. Yossi 18 yaşına geldiğinde zorunlu askerlik hizmetini yapmak üzere İsrail Donanmasına katıldı. Zorunlu askerlik hizmeti bitince, o zamanlar çok popüler olan Henri Charriere’nin ”Papillon (Kelebek)” adlı romanından etkilenerek seyahat etmeye karar verdi.. Bu maksatla pek çok farklı işte çalıştı ve para biriktirmeye uğraştı. Norveç’te inşaat işlerinde çalıştı. Alaska’da balıkçılık yaptı, New-York’ta kamyonlara yük yükledi.

1993 yılında Bolivya’ya gitti. Başkent La Paz’da Avusturyalı bir jeolog olduğunu söyleyen Karl Rurechter ile tanıştı. Karl, altın aramak için Bolivya Amazonlarında ki çok uzak bir yerli köyüne sefer düzenlediğini anlattı. Gshinberg, arkadaşları Amerikalı fotoğrafçı Kevin ve İsviçreli  Marcus Stamm‘a konuyu açtı ve 3 arkadaş bu sefere katılmaya karar verdiler.

Tuiche-Book-Photos_023

4 arkadaş altın bulma umuduyla Amazon ormanlarına daldılar. Malzemeleri ve yiyecekleri azdı, o nedenle maymunları avlayıp yemek zorunda kaldılar. Ancak Marcus maymun yemeyi reddetti ve hızla güçten düşmeye başladı. Bir ay boyunca bu şekilde yağmur ormanlarında altın arayıp durdular. Bu süre zarfında Karl‘ın altın ve yerli köyü hakkında söylediklerinin yalan olduğunu fark ettiler ve aralarında anlaşmazlıklar baş gösterdi. En sonunda, geri dönmeye karar verdiler. Bir sal yapıp Tuichi nehri üzerinden dönme önerisi yapıldı. Ancak Karl yüzme bilmemesi nedeniyle salla dönüş fikrini reddetti. Bunun üzerine grup ikiye bölündü. Kevin ve Yossi salla nehir üzerinden aşağıya doğru, Karl ile Marcus ise yürüyerek nehrin yukarısına doğru gittiler. Karl ve Marcus‘tan bir daha haber alınamadı.

Yossi ve Kevin ise nehir üzerinde büyük bir şelaleye geldiklerinde salın kontrolünü kaybettiler. Yossi güçlükle kurtuldu, ancak Kevin şelaleden aşağı düştü. Yossi nehir boyunca 4 gün Kevin‘i aradı ama bulamadı ve sonunda tek başına yürümeye devam etti. Hiç bir malzemesi ve yiyeceği yoktu. Bulduğu yabani çilek, salyangoz ve yumurtaları yedi. Kayboluşunun 14. günü büyük bir sele yakalandı. Neredeyse ölüyordu. Selden sonra ki 5 günü ise neredeyse hiç yiyecek olmadan geçirdi. Çok zayıf düştü, artık zorlukla türüyordu. Bir gece ava çıkmış bir leopar ile burun buruna geldi ve leoparın saldırmaması sonucu kurtuldu. Anlattığına göre Yossi mücadeleyi bırakmak üzere olduğu bu en kötü günlerinde, ona umut veren bir kadın hallisunasyonu görmeye başladı. Geceleri onla beraber uyuyan ve mücadeleye devam etmesini söyleyen bu kadın,  onun hayata tutunmasını sağladı…

este_25193542_18060

Şelaleden düşüp kaybolan Kevin ölmemişti ve bir Amazon kabilesi tarafından bulundu. Kevin‘ın anlattığı hikaye üzerine bir arama kurtarma ekibi çıkarıldı ve üç gün sonra da Yossi bulundu. Durumu oldukça kötüydü ve ondan sonraki 3 ayını hastanede geçirmek zorunda kaldı.

İsrail’e döndükten sonra Tel-Aviv Üniversitesinde Felsefe dersleri vermeye başladı. Halen kariyerini kişisel gelişim üzerine konuşmalar yaparak sürdürmektedir.

Comments
5 Responses to “YOSSI GHINSBERG’İN HAYATTA KALMA HİKAYESİ”
 1. hasan algan dedi ki:

  bu olayın filmini izledim orada 1981 diyor ?

  Beğen

 2. cahid dedi ki:

  etkileyici bir film olmuş

  Beğen

 3. Dilara dedi ki:

  karl ve Marcusun cesedleridemi bulunamadı

  Beğen

 4. Dilara dedi ki:

  buradan analdığıma göe Marcus eve gitmeyi kabul etmedimi

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: