QUECHUA APRENAZ 40 SIRT ÇANTASI

Kulübümüzün bölgede yaptığı doğa yürüyüşlerine yeni yeni katılmaya başlayan bir arkadaşımız, benden kendisine hem doğa yürüyüşünde, hem de kamp aktivitelerinde kullanabileceği uygun fiyatlı bir sırt çantası önermemi istedi. Bende yeni dikkatimi çeken ve hatta almayı düşündüğüm Decathlon’un 40 lt. lik Aprenaz modeli sırt çantasını önerdim. İnternetten sipariş ettik ve çanta geldi. Tabii arkadaştan önce hemen ben incelemeye aldım. İşte çanta hakkında ki görüşlerim.

big_b0bee0c406384118b5fb642f31e68bd1

 

Çantanın en büyük artısı ağırlığı… 640 gram…  Yani tam bir ultralight çanta. Üstelik 40 lt. lik hacmiyle uzun süreli yürüyüşler içinde son derece yeterli. (Tabii ultralight malzemeler ile) Dolu boyutları  62 x 28 x 27 cm.   Belki kaçırmış olabilirim ama, sanırım ülkemizde ki bu hacimli en hafif çanta bu…

Çantanın tasarımı Amerikan ultralight sırt çantası tasarımları gibi… Yani basit ve tek parça. Öyle uyku tulumu bölümü, ekstra cepler falan yok. Sadece yanlarda iki su cebi ve bir de fermuarlı şapka cebi var.

Çantanın bir iskelet sistemi de yok. İskelet sisteminin olmaması ilk başta bir dezavantaj olarak görülse de, hafif bir sırt çantası için ilk vazgeçilmesi gereken iskelet sistemi…  Golite Jam, Mountain Lourel Exodus, Hyperlite Mountain Gear, Grossamer Gear Mariposa gibi dünyanın en iyi ultralight çantalarının da bir iskelet sistemi yok. Yani niyetiniz hafiflemekse iskelet sisteminden vazgeçmek şart. İskelet sisteminin olmamasının vereceği sıkıntıyı, sırtınıza gelen bölüme yumuşak malzemeleri yerleştirerek çözmelisiniz. Üstelik bu çantanın sırt kısmı sünger. Yani iyi kötü bir sırt desteği de yapılmış. Eğer bir de düzgün yerleştirme yaparsanız sıkıntı çekmezsiniz.

hd_4508185ed628474b96c05c7de8d3ec6a

 

Çantanın göğüs ve bel kayışı mevcut. Ancak bel kayışı üstünde telefon cepleri yok. Ayrıca baton/kazma bağlama lastikleri ve kendi yağmurluğu da yok. ”Eeee o yok, bu yok. Bu nasıl çanta?” demeyin. Ultralight çantalar böyle… O nedenle ben bunları bir olumsuzluk olarak değerlendirmiyorum. Çünkü bunlar olsa, çantanın ağırlığı 1.5 kg. üstüne çıkar.

hd_5974e308b13242fcbca64709515cbf4a

Çantanın benim gördüğüm üç temel olumsuz yönü var. Birincisi su cepleri çok büyük. Yürürken farkında olmadan suyunuzu düşürmeniz kuvvetle muhtemel. İkincisi ise yanlarda sıkıştırma perlonları yok. Bu nedenle çantanız tam dolu olmadığında, içinde ki yükünüzü sıkıştırarak stabil hale getirmeniz imkansız. Üçüncüsü ise çanta altında mat bağlama perlonları yok.

Çanta son derece sağlam görünüyor. Herhalde gerçekten de öyle ki 10 yıl garanti vermişler. Biz daha o kadar deneme fırsatı bulamadık.

Çantanın bir önemli artısı ise fiyatı. 54.95 TL. 300-500 TL. lik sırt çantaları arasında, fiyatı ile de hemen öne çıkıyor.

SONUÇ OLARAK; AĞIRLIĞI VE FİYATI GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA, DÜŞÜNMEDEN ALABİLECEK BİR ÇANTA. ”BEN BUNLA UZUN SÜRELİ YÜRÜYÜŞLERE GİDEMEM” DERSENİZ DE, GÜNÜBİRLİK ETKİNLİKLERİNİZDE KULLANABİLİRSİNİZ. (NOT- BU ÇANTANIN 30 LİTRELİĞİ DE VAR)

Reklam
Comments
2 Responses to “QUECHUA APRENAZ 40 SIRT ÇANTASI”
 1. serdarbagtr20 dedi ki:

  İyi günler. Ben bu çantanın bir ufağını 30 litrelik olan çantadan aldım ve yakın bir zamanda kampta kullanacağım ancak matı nasıl yerleştireceğimi çözedmedim. Sizce ne yapmalıyım? Çantanın içine koyup mu kullansam(böyle olunca çanın 1/2 sini kaplıyor), çantanın üst kısmı ile ana lısmı kapatan perlon ile sıkıştırarak mı kullansam yoksa çantanın alt kısmona kendim peelon mu diksem. Cevaplarsanız sevinirim.

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey,

   Köpük matları taşımak için en uygun formül, sanırım çantanın altına perlon diktirmek…

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: