GÜNEŞ VE BİR PET ŞİŞE YARDIMI İLE SU DAMITMAK

Doğada kaybolduğunuzda pek çok sorununuz var demektir ve bu sorunların en önemlisi de su bulmaktır. (Hipotermi tehlikesi gibi bazı özel durumlar, su bulmayı ikinci plana atabilir.) Çünkü insanlar su olmadan çok kısa bir süre (ancak bir kaç gün) yaşayabilirler.

Suyu, temiz bir tatlı su kaynağı bularak elde edebileceğiniz gibi, deniz suyunu, kirli suları ve hatta idrarınızı damıtarak elde edebilirsiniz. Burada anlatacağımız metod güneş enerjisinden yararlanarak, bir pet şişe ile içebilir su üretmek. (Kaynak deniz suyu, idrar veya pis bir su olabilir.)

İhtiyaç duyulan malzemeler, büyükçe bir pet şişe ve bu pet şişeden daha küçük, içine arıtacağınız suyu koyacağınız ikinci bir kap. (Bu kap daha küçük bir pet şişe olabilir.)

Öncelikle, büyük pet şişeyi altına yakın bir yerden kesiyoruz ve kesilen yeri 2-3 parmak kalınlığında içeri kıvırıyoruz. (Distile olan su bu kıvrımda toplanacak.)

6plastic-bottle-solar-sill_ph

Distile edeceğimiz içilemez suyu, ufak kaba koyuyoruz.

Altı kesilmiş pet şişeyi, ağzı kapalı olarak pis su koyduğumuz kabın üstüne geçiriyoruz ve güneşin altına bırakıyoruz. Sıcak nedeniyle buharlaşan pis su, büyük pet şişe çeperlerinde yoğunlaşarak aşağıya akacak ve kıvırdığımız bölgede toplanacaktır.

Belirli periyotlarla üstteki ğet şişeyi alıp, ters çevirerek içindeki temiz  suyu içebilirsiniz.

PET ŞİŞE İLE SU DAMITMAK:

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: