MCKINLEY DAĞI – 6194 MT.

paulq_denali2

Kuzey Amerika’nın en yüksek dağı Alaska’da ki McKinley dağıdır. Yüksekliği 6194 metredir. Yerel dilde ki adı Denali, Rusça adı ise Bolshaya Goradır. Dağın bulunduğu bölge, 1917 yılında eski bir altın arayıcısı olan ABD Başkanı William McKinley tarafından milli park (Denali Milli Parkı) olarak ilan edilmiş ve bu nedenle adı dağa verilmiştir.

William_McKinley_by_Courtney_Art_Studio,_1896

 William McKinley

McKinley Dağı, çok yüksek olmamakla birlikte, dünyanın tırmanması en zor dağlarından biridir. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi çok kuzeydedir (63 N) ve bu nedenle de çok kötü, öngörülemez hava şartlarına sahiptir. İkinci nedeni ise tabanı ile zirvesi arasında ki yükseklik farkıdır ve bu fark 5.500 metredir. Bu özelliği ile de deniz seviyesi üstündeki dağlar içinde en büyüğüdür. Yani çok uzun bir çıkış gerektirir. (Örneğin dünyanın en yüksek dağı olan Everest, ortalama yüksekliği 4500 metre olan Tibet Platosundan başlar ve 4.000 metre civarında bir çıkış gerektirir.)  McKinley‘in iki zirvesi vardır. Kuzey zirvesi 5934 metre yüksekliğe sahiptir. Esas zirve ise Güney zirvesidir (6914 mt.). Dağın yamaçlarından akan 5 de büyük buzul vardır. Peter, Muldrow, Traleika, Ruth ve Kahitne buzulları…

Dağın bulunduğu bölgede, Eskimo’lara benzer bir yaşam tarzları olan Athabaskan yerlileri yaşamaktadır.

language

Athabaskanlar

George Vancouver, 1794 yılında McKinley Dağı’nı gören ve kayıt altına alan ilk Avrupalı olmuştur. Daha sonra Rus kaşif Lavrenty Zagoskin, 1843 ve 1844 yılında dağın eteklerindeki Tanana ve Kuskokwim nehirlerinde araştırmalar yapmıştır. Dağın Kuzey Amerika’nın en yüksek dağı olduğuna ilişkin ilk kayıt ise 1897 yılına aittir. Bir altın arayıcısı olan  William Dickey, Susitna Nehri’nde yaptığı bir arama sonrası dönüşte, 24 Ocak 1897 tarihli New York Sun gazetesine ”bu dağın Kuzey Amerika’nın en yüksek dağı olduğundan emin olduğunu” söylemiş ve ”yüksekliğini de 6100 metre” olarak tahmin etmiştir. O güne kadar Kuzey Amerika’nın en yüksek dağı 5500 metrelik Saint Elias Dağı olarak biliniyordu.

Dağa ilk tırmanma girişimi ise, 1903 yılında Yargıç James Wickersham tarafından, Peter  Buzulu‘nun ve şimdiki adıyla Wickersham Duvarı‘nın bulunduğu kuzey yüzünden yapıldı, ancak başarılı olamadı. (Bu rotanın ilk başarılı çıkışı, tam altmış yıl sonra 1963 yılında yapılabilmiştir.)

1906 yılında ünlü kaşif Frederick Cook dağın ilk tırmanışını yaptığını iddia etti. Ancak daha sonra bunun yalnış olduğu, Cook‘un  asıl zirveye değil, dağın dağın daha alçak bir tepesine çıktığı anlaşıldı.

800px-McKinelyWestbuttress

Batı sırtı

1910 yılında, Sourdough Expedition olarak bilinen ve Tom Lloyd, Peter Anderson, Billy Taylor ve Charles McGonagall‘den oluşan bir ekip, dağda yaklaşık üç ay geçirdi. İkisi alt kuzey Zirvesine ulaştı.

1912 yılında, Herschel Clifford Parker ve Belmore Browne zirve yapmaya çok yaklaştılar. Ancak sert hava şartları nedeniyle zirveye bir kaç yüz metre kala geri dönmek zorunda kaldılar. Bölgeyi terk etmelerinden hemen sonra bir deprem buzulu paramparça yaptı ve muhtemel bir ölümden kurtulmuş oldular.

1913 yılında, liderliğini Hudson Stuck ve Harry Karstens‘in yaptığı ekspedisyon dağın ilk başarılı tırmanışını yaptı. Hudson Stuck ve Harry Karstens, beraberlerinde ekip üyelerinden Walter Harper ve Robert Tatum olmak üzere, 7 Haziran 1913‘de zirveye ulaştılar..

Stuck.Karstens

Hudson Stuck ve Harry Karstens

MCKINLEY HAVADAN GÖRÜNÜŞÜ:

MCKINLEY BELGESELİ:

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: