DHAULAGIRI FACİASI (29 NİSAN 1969)

Bir Avusturya-İsviçre ekspedisyonu tarafından 1960 yılında ilk çıkışı yapılan Dhaulugiri Dağı (8167 Mt.) ,  Nepal hükümeti tarafından 1961 yılında bir moratoryum ile çıkışa kapatıldı ve 60’lı yıllar boyunca da hep öyle kaldı.

Dhaulagiri_-_view_from_aircraft (980 x 642)

1968 yılında bir ABD ekibi,  K2 dağına tırmanmak için hazırlık yapıyordu ve ekspedisyon lideri  Boyd Everett,  tüm çabalarına rağmen Pakistan Hükümetinden K2 için izin alamadı.  Tam bu esnada Nepal hükümeti,  Dhaulugiri‘ye çıkış yasağını kaldırdı ve Boyd Everett hemen Dhaulugiri için başvurdu ve 3 haftada gerekli izinleri aldı.  Artık Dhaulugiri’ye tırmanacak olan ekip şu kişilerden oluşuyordu.

Ekspedisyon Lideri: Boyd Everett,

Başkan Yardımcısı: Al Read

Üyeler: Jeff Duenwald, Paul Gerhard, Vin (Vincet) Hoeman, Jim Janney, Louis Reichardt,  Dave Seidman

Doktorlar:  Jim Morrissey, , Bill Ross

Lojistik: Terry Bech, Fulbright Scholar

İrtibat Subayı:  Alman Hari Das Rai

Ekip Sherpa bulma konusunda biraz sıkıntı çekti. Çünkü deneyimli Sherpaların çoğu, aynı tarihlerde Annapurna‘ya çıkmakta olan bir Alman ekspedisyonu tarafından tutulmuştu. Uzun uğraşlardan sonra Phu Dorje II liderliğinde Panboche Tensing, Pemba Phutar, Mingma Norbu (hamal), Phu Dara ve Pemba Norbu (aşçılar)  ve Ang Pasang (koşucu)’dan oluşan bir Sherpa ekibi ile anlaşıldı.

Öncü ekip, 21 Nisan 1969 günü 19.00’da, yoğun kar yağışı altında, Doğu Dhaulagiri buzulu üzerinde, 4.700 metre irtifadaki ana kampa yerleşti. Diğer ekip üyeleri 600 metre aşağıda kamptaydılar. Rota olarak güneydoğu sırtını seçmişlerdi.

22 Nisanda, gece 03.00’da, Vin Hoeman, Al Read‘in inlemelerine uyandı. Al bilincini tamamen yitirmişti ve Vin nabzını kontrol ettiğinde 160 olduğunu gördü. Akciğer ödeminden şüphe etti. Al, bir gece önce de kendini kötü hissetmiş, sürekli öksürmüş, başı ağrımış ve gece de çadırdaki arkadaşlarını uyandırarak ilaç istemişti. Ana kampa geldikten sonra da çok az yemek yemiş ve uyku tulumuna girerek hemen yatmıştı.

Vin Hoeman, saat 07.00’da telsizle Al Read‘in yüksek irtifa akciğer ödemine yakalandığını aşağıdaki ekibe bildirdi. Terr Bech ile birlikte bir çadıra sardıkları Al‘i, çığ tehlikesi olan taze yağmış karın üzerinde çekerek aşağıya taşıdılar. 11.00’de doktor Jim Morrissey ve Louis Reichardt ilk yardım için onları yolda karşıladılar. Jim, Al‘in çok kötü durumda olduğunu farkedince hemen Katmandu’ya sevkine karar verdi ve Sherpa’ların yardımı ile Al,  Katmandu’ya hastaneye kaldırıldı.

Başkan yardımcısını kaybeden ekip, planlı faaliyerlerine devam etti. Louis Reichardt ve Vin Hoeman, 26 Nisan günü uygun bir rota bulmak için ilk kez ana kamptan yola çıktılar ve 5200 metreye kadar sorunsuz ulaşarak geri döndüler.

Ertesi gün bu ikiliye Paul Gerhard‘da dahil oldu ve keşfi sürdürdüler. Buzul üzerinde 6100 metreye kadar kolaylıkla yükselmelerine imkan verecek bir rota buldular. Ancak buzul üzerinde derin bir çatlak vardı ve buraya bir köprü kurulması gerekiyordu.

28 Nisan sabahı Panboche Tensing, Pemba Phutar‘ı da ekibe katarak, yarığa yakın bir noktada bir ara kamp kurdular. Bu esnada Boyd Everett , Dave Seidman ve Bill Ross  yükleri ile birlikte ana kampa ulaştılar. Ara kampı kuran ekipte gece ana kampa döndü.

29 Nisan sabahı 8 kişilik bir ekip (Louis Reichardt , Vin Hoeman,  Paul Gerhard‘, Boyd Everett , Dave Seidman,  Bill Ross,  Panboche Tensing ve Pemba Phutar)  köprü yapımı için ara kampa ulaştı. Boyd Everett  ilk kez gördüğü rotayı emniyetli görmedi. Ancak onu ikna ettiler ve köprü yapımı başladı. Öğleden sonra ani bir sis bastırdı ve hemen bir kaç dakika sonra kulakları sağır eden bir gürültü ile birlikte, yukarıdaki serak’tan bir futbol sahası büyüklüğünde bir parça koptu ve oluşturduğu çığla birlikte doğrudan onları vurdu.

Louis Reichardt çok sert bir darbe aldı ve yuvarlandı. Ortalık yatışıp ta kendine geldiğinde diğer 5 ABD’li dağcı ve 2 Sherpayı göremedi ve güçlükle ana kampa ulaştı. Daha sonra bölgeye çıkan kurtarma ekipleri, tüm aramalarına rağmen bu 7 dağcıyı bulamadı.

LouisReichardt

Louis Reichardt

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: