JOHN MUIR TRAIL – ABD

maptrail

Appalachian Trail‘den sonra belki de dünyanın en ünlü yürüyüş yolu, ABD’de ki John Muir Trail’dir. Bu yolu popüler kılan bir kaç neden vardır.

Birincisi, John Muir Trail 338 km. gibi orta uzunlukta bir yürüyüş yoludur ve üç haftalık bir tatil süresince kolaylıkla yürünebilir.

İkincisi bu yol, belki de dünyanın en iyi korunmuş ve doğal yaşamın  olağanüstü zengin olduğu bölgelerden geçer.

Üçüncüsü ise, yolun bir kısmının içinden geçtiği Yosemite Vadisi, aynı zamanda dünyanın en önemli kaya tırmanış bölgelerinden biridir. Bu nedenle doğa yürüyüşü yanında çok zengin kaya tırmanışı olanakları sunar.

Sunset over a mountain lake in the High Sierra

John Muir Trail, ABD’nin batısında Kaliforniya eyaleti sınırları içinde yer alır.

Yolun fikir babası Theodore Solomons’dur. Solomons ergenlik döneminde bu bölgede amcasının hayvanlarını güdmüştür ve bölgeyi iyi bilmektedir. Daha sonra yol fikrinin aklına ilk kez 1884 yılında ve 14 yaşında iken geldiğini söylemiştir.  Solomons fikrini hayata nasıl geçireceğini araştırırken, 1892 yılında, bölgede yeni kurulmuş bir dağcılık kulübü olan Sierra Club‘ü bulur. Kulüp başkanı ve kurucusu, İskoç asıllı John Muir‘dir. Solomons düşüncelerini John Muir ‘e  açar ve onun tarafından hararetle desteklenir.

Solomons, High Sierra bölgesinde keşiflere ve rota çalışmalarına başlar. Yol 1898 yılında ”High Sierra Trail” adı altında açılır. Yola zaman içinde yeni bölümler eklenerek ve bazı bölümler çıkartılarak geliştirilir. Bu çalışmalar esnasında 1914 yılında John Muir  ölür ve yola onun anısına ”John Muir” yolu denir.

John_Muir_Cane

John Muir

Günümüzde yol gelişerek 338 km. ye ulaşmış ve Yosemite Ulusal Parkı yanında, Sequila Ulusal Parkı ve King Kanyon‘u da kapsamıştır.

John Muir Trail, irtifası yüksek bir yürüyüş yoludur. En alçak noktası 1200 metre, en yüksek noktası ise 4421 metredir.  O nedenle en uygun yürüyüş sezonu yazdır. Diğer mevsimlerde yoğun kar vardır.

Yolun tamamı işaretlidir.

indir

 

RESMİ SİTESİ: http://johnmuirtrail.org/

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: