BROAD PEAK – 8047 MT.

Çin-Pakistan sınırında yer alan Broad Peak (Faichan Kangri), 8047 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek 12. dağıdır. Yer aldığı Karakurum bölgesi içindeki en yüksek 3. dağ olduğu için, K3 diye de adlandırılır. Adının anlamı ” Geniş Tepe” dir. Çünkü zirvesi 1,5 km. genişliğindedir. Broad Peak, Gasherbrum masifi içinde yer alır ve K2 dağına 8 km mesafededir. Ana zirvenin haricinde bir de  8016 metrelik Broad Peak Merkez zirvesi daha vardır.

03kazimierz_glazek_broad_peak_k2

1954 yılında Dr Karl M. Herlig Koffer başkanlığında bir Alman ekspedisyonu ( O zamanlar için Batı Alman) Broad Peak‘e tırmanmaya çalıştı. Esas amaçları Gasherbrum I‘e tırmanmaktı. Ancak soğuk hava ve hamalları ikna etmede sorun yaşadıkları için Broad Peak‘i denediler ve başarısız oldular.

1957 yılında, Marcus Schmuck liderliğinde bir Avusturya ekspedisyonu Broad Peak‘e geldi. Ekipte Fritz Wintersteller, Kurt Diemberger ve Hermann Buhl gibi önemli dağcılar vardı.

Broad-Peak-First-Ascent-Central-Summit-From-Chinese-Side-1992-Route-8000-Metri-Di-Vita-8000-Metres-To-Live-For

 Çin tarafından Broad Peak

Ekip 29 Mayıs 1957’de bir zirve denemesi yaptı, ancak fırtına nedeniyle başarılı olamayarak ana kampa dönmek zorunda kaldılar. Bu dörtlü 9 Haziran 1957′ de oksijen ve şerpa desteği olmadan Broad Peak zirvesine ulaştılar. Ekip Haziran ayı boyunca civardaki pek çok 7.000 lik dağın ilk çıkışını yaptı. Bu çıkışlardan birinde, Chogolisa (7,654 m)’da Hermann Buhl düşerek öldü.  (27 Haziran 1957) 

1987 yılında, bir İspanyol ekspedisyonundan 6 dağcı 8016 metrelik Broad Peak Merkez tepeye tırmandı.

5 Mart 2013’de, Polonyalı dağcılar Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski ve Artur Malek,  Broad Peak‘in ilk kış çıkışını yaptılar. Zirve dönüşü Maciej Berbeka ve Tomasz Kowalski hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: