NEDEN ULTRALIGHT BACKPACKING ?

IMG_6390

Çok hafif sırt çantası ile yürümek anlamına gelen”ULTRALIGHT BACKPACKINGakımı, doğa yürüyüşçüleri arasında gittikçe popülerlik kazanıyor. ABD’de doğan ve 1992 yılından itibaren hızla gelişmeye başlayan bu akım, 2000’li yıllarda Avrupa’da da kendine yer buldu. Ülkemizde ise, bireysel ilgi duyan bir avuç insan dışında henüz pek bilen/yapan yok. Ama gelişimin önünde durmak mümkün değil, er geç bizde de yaygınlaşacak.

Peki, çok hafif bir sırt çantası ile yürümek neden bu kadar önemli?

ultralightbackpacking

Öncelikle 20 -25 kg. lık bir sırt çantası ile yürümenin ortaya çıkardığı problemlere bakalım.

1. Yavaş ve sıkıcı bir yürüyüş,

2. Acı çekme, tükenme, sinirlilik ve düşük moral,

3. Sinirlilik ve düşük morale bağlı olarak  hatalı kararlar verme,

4. Zaman geçtikçe yorgunluğa bağlı artan bir denge sorunu ve dolayısıyla düşüp yaralanma ihtimali,

5. Diz ve bilek eklemlerinde ağırlık dolayısıyla hasar ihtimali,

6. Ayaklarda şişlik, su toplama ve nasır problemleri,

7. Ağrıyan bacak kasları ve omuzlar,

8. Doğadan zevk almamızı sağlayacak fotoğraf çekme, balık tutma, denize girme gibi aktivitelere zaman kalmaması.

Özetle, ”ULTRALIGHT BACKPACKING” bu problemleri ortadan kaldırmanın ya da diğer bir deyişle doğadan zevk almamızın tek yolu. O nedenle de çok önemli. Yeni malzemeler alırken ağırlığı ve hacmi öne çıkarmalı, her doğaya çıktığımızda taşıdığımız ağırlığı mümkün olduğunca azaltmalıyız. Ta ki çok hafif bir sırt çantasına ulaşana kadar..

Bu arada akla şu soru gelebilir. Ana ağırlığı  (su, yiyecek, yakıt hariç) 4-5 kg.olan bir sırt çantası ile doğaya çıkmak emniyetli midir?

Cevap EVET..

Çünkü çok hafif sırt çantası demek, doğada ihtiyaç duyacağınız malzemeleri ağırlık yapmasın diye taşımamak anlamına gelmez. Tam tersine, ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri bulundurmayı gerektirir ve o nedenle emniyet açısından bir sorun yaratmaz. (Burada bir hususu belirtmekte fayda var. Mevsime bağlı olarak sırt çantası ağırlığı da değişir. Ağır kış şartlarında doğal olarak ağırlığınız bir miktar daha artacaktır.)

”ULTRALIGHT BACKPACKINGakımının temel felsefesi,

** İhtiyaç duyulan malzemenin en hafif ve hacimce en küçüğünü almak (Hacim arttıkça çanta büyür ve sırtçantası ağırlığı artar)

**  Mümkün olduğunca birden fazla fonksiyonu olan malzemeleri kullanmak, (Çadır ve yağmurluk yerine panço tarp kullanmak gibi..)

** Konfordan fedakarlık etmek, (İhtiyaç olmayan ve sadece konfor seviyemizi arttıran malzemelerden fedakarlık)

Eğer sıkılmaz da aşağıdaki üç videoyu sonuna kadar seyredebilirseniz, küçücük bir sırt çantasında, 20-25 kg. lık bir sırt çantasında olan her şeyin bulunduğunu görerek hayrete düşeceksiniz.

Comments
2 Responses to “NEDEN ULTRALIGHT BACKPACKING ?”
  1. Nermin dedi ki:

    Siz bu yazıyı 5 sene önce yazmışsınız….ben yaklaşık 2 senedir yürüyüş maşzemelerimi hafifletmeye çalışıyorum ama bir türlü beceremedim…. zpack , hyperlite mountaingair gibi bazı markaları istiyorum ama çok pahalı.naturehike yeterince güvenmiyorum….ingiliz yerel markalar var, ama genelde amerikan markalar. Sizin bu konuda alıp kullanıp memnun kaldıklarınız var mı….öncelikle çadır ve çantayı hafifleteceğim. Amerikalılar Altra diye bir markanın ayakkabısını giyiyor…aldım geçen sene mütiş memnunum…. o yüzden amerika markası istiyorum… ama henüz daha almak istediğim z packs çadır ve HYperlightmountaingear 55 litre pack için henğz para biriktiremedim. Uyku tulumu yerine quilt alacağım… çoğu kişi ne olduğunu bile bilmiyor….

    Beğen

Trackbacks
Check out what others are saying...


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: