DOĞAL SİNEK KOVUCU

Havalar ısındıkça sinekler de ciddi bir sorun haline dönüşüyor. Hele birde rüzgar yoksa..

Dün gece kamptaydım ve tarpta geceledim. Rahat geçen gecem, sabaha karşı bir cehenneme dönüştü. Ortalığın aydınlanması ile birlikte inanılmaz bir sinek taarruzuna uğradım. En fazla 5 dk. dayanabildim. Geç yatmama ve uykusuz olmama rağmen tekrar uyumam mümkün olmadı. Kalktım eşyalarımı topladım ve kahvaltı bile etmeden geri döndüm. Normalde bir sinek kovucu sprey kullanırım. Ancak bu kez unutmuşum.

Geldim, hemen doğal bir sinek kovucu nasıl hazırlayabilirdim, onun araştırmasına girdim. Neler öğrendiğimi sizlerle de paylaşmak isterim.

Sinek/böcek kovucu olarak kullanılabileceğimiz bitkilerin çoğu, tropikal iklimlerde yetişiyor. Yani doğada pek çoğunu bulmak imkansız. Benim tespit edebildiğim, bu bitkilerden sadece ”SOLUCAN OTU”nu ülkemiz doğasında bulmak mümkün.

 ”SOLUCAN OTU” (Tanacetum Vulgare), kuzey yarıkürenin ılıman bölgelerinde yetişen ve 40 cm. den 150 cm. kadar değişebilen boyda, sarı renkli çiçekleri olan, çok yıllık, hoş kokulu bir bitki.. Ülkemizde yoğun olarak Doğu Anadolu ve Karadeniz’de bulunmasına rağmen her yerde rastlamakta mümkün. Zaten aşağıda ki videoyu izleyince bitkiyi hemen tanıyacaksınız. (Solucan Otu, zehirli bir bitki olup, çok az miktarlarda ilaç olarak da kullanılmaktadır.)

CommonTansy12August06McCallID_1 (749 x 562)

Yapmanız gereken, topladığınız Solucan Otlarını, çadırınızın ya da oturduğunuz yerin etrafına sık aralıklarla,  kırarak yerleştirmek. Daha sonra da solucan otlarını yakarak, çıkan duman ile kendimizi ve elbiselerimizi koruma altına almak.

Bir diğer metod ise Limon-karanfil ikilisi. Tabii eğer yanınızda varsa. Yapmanız gereken şey çok basit. Bir limonu ortadan kesip, karanfilleri limona saplamak. Bu metod,  limonu kesmeden, doğrudan kabuğuna saplayarak da yapılabiliyormuş.

0

 

Reklam
Comments
2 Responses to “DOĞAL SİNEK KOVUCU”
  1. Elif ilayda dedi ki:

    Yanlış alarm hicde işe yaramadı tam tersi bir suru sinek geldi

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: