ANNAPURNA – 8091 MT.

 

800px-Chaine-annapurna

Bir ”Hasat Tanrıçası” olan ve Sanskritçe ”Yiyecek Dolu anlamına gelen Annapurna, Nepal Himalayalarında bir dizi zirveyi barındıran, büyük bir masiftir. Uzunluğu 55 km. olan bu masifte, 13 adet 7.000 metre üzeri ve 16 adet de 6.000 metre üzeri zirve bulunur. Bunlardan Annapurna I, 8091 mt. yüksekliği ile dünyanın onuncu yüksek dağıdır. % 38’lik zirve/ölüm oranıyla, dünyanın tırmanılması en zor dağıdır.

Annapurna_ali_2012092

Annapurna I, dünyada zirvesine ilk ulaşılan 8.000 metrelik dağdır.  3 Haziran 1950’de,  bir Fransız ekspedisyonundan Maurice Herzog ve Louis Lachenal, zirve yaparak, 8.000 metrelik bir dağın zirvesine çıkan ilk insanlar olarak tarihte yerlerini almışlardır.  (Bu tırmanış, 1953 yılında, Marchel Ichac tarafından, “Victoire sur l’Annapurna” adı altında belgeselleştirilmiştir. Bu belgeseli aşağıdan izleyebilirsiniz.

Annapurna‘nın en zor problemi olan güney yüzü  tırmanışı, 1970 yılında, bir İngiliz ekspedisyonu tarafından gerçekleştirilmiştir. Liderliğini Chris Bonington‘un yaptığı bu ekspedisyondan, dağcılar Don Whillans ve Dougal Haston zirve yapmayı başardılar.

Annapurna Güney Yüzüne 2008  yılında yapılan Rolex ekspedisyonu

Annapurna‘nın ilk kış tırmanışı ise, 3 Şubat 1987 tarihinde, Polonyalı Dağcılar Jerzy Kukuczka ve Artur Hajzer tarafından yapılmıştır.

Annapurna çok geniş bir masif olması nedeniyle, geniş bir trekking sahasını da barındırır. Üç önemli trekking bölgesi vardır ve Nepal’de ki yürüyüşçülerin 2/3’ü, bu bölgede yürür.

Annapurna yürüyüş yollarının 3 boyutlu görüntüleri

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: