BOLT

BrokenBolt6647

Bolt, dağcılık  teknik malzemeleri arasında en çok tartışılan, hatta dağcılar arasında fırtınalar kopmasına neden olan bir emniyet malzemesidir.

Bolt, kaya tırmanışında önceden yerleştirilen sabit ve kalıcı bir emniyettir. Spor tırmanışta kullanılır. Geleneksel tırmanışta, lider sikke, takoz, freehand gibi emniyet malzemelerini kendisi yerleştirerek tırmanırken, spor tırmanışta önceden hazırlanmış emniyetler, yani boltlar kullanılır.

Boltlar, kayaya matkapla delik açılarak, dübel ile sabitlenir. Çekerleri çok fazladır. Bu nedenle kaya tırmanışında güvenliğin en üst noktasıdır denebilir.

Boltlar çelik ya da kimyasal dübelli olabilir. Çelik dübelliler de kendi içinde çakma ve sıkma bolt olarak ikiye ayrılır.

pr_01_583_maxÇelik dübelli bolt

pr_01_584_max

Reçine dübelli bolt

Bolt üzerinde pek çok tartışma vardır. Boltların doğayı kirletip kirletmediği, tırmanırken boltlara tutunmanın ya da basmanın etik olup olmadığı, aşağıdan tırmanılarak mı, yoksa yukardan inişte mi boltlama yapılması gerektiği gibi.

Bolt üzerinde kopan tartışmaların başlangıç noktası, iki ABD’li dağcı, Warren Harding ve  Royal Robbins‘e dayanır. Bu ikili arasındaki tartışma hakkında, dağcılık/dağcılar bölümünden detaylı bilgi edinmek mümkündür.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: