TE ARAROA – YENİ ZELANDA

64DD298E76BC85121DA821148F492BC4

Te Araroa,  başlangıcı 1975’e giden, ancak son 10 yılda yüzlerce gönüllünün çalışması sonucu tamamlanarak 2011 yılında hizmete giren 3.000 km. lik bir yürüyüş yoludur. Yeni Zelanda esas olarak 2 büyük ada üzerinde yer alır. Te Araroa;  Kuzey Adası’nın en kuzeyinde ki Reinga Burnu‘ndan başlar, Güney Adası’nın en güneyinde ki Bluff‘te biter. 1-2 saatlikten, 9 günlük sürelerde, farklı uzunluktaki yaklaşık 300 parkurdan ibarettir.

guide_map

TeAraora_1

Yol, nehirlerden, göllerden,volkanlardan, tombololardan, (adaları karaya bağlayan set), dağlardan ve ormanlık bölgelerden geçer. Özel gece yürüyüşü yapılacak bölgeleri vardır. Çok renkli YeniZelanda coğrafyasını ”Yüzüklerin Efendisi” filmlerinden hatırlayabiliriz.

Te Araroa 133

Kuzey Adası, Northland, Auckland, Waikito/King Country, Wanganui, Manawatu,  Wellington olmak üzere 6,  Güney Adası ise Nelson/Marlbrough, Canterbury, Otaga ve Southland olmak üzere 4 bölümden ibarettir.

Te Araroa 974

Yolun farklı işaretlemeleri vardır. Kavuniçi üçgen ya da logonun yer aldığı plaketler ile işaretlenmiştir.

orange marker

TA finger sign

Yolun resmi sitesi  http://www.teararoa.org.nz  olup, oldukça detaylıdır. GPS kayıtları, detaylı haritaları, yürüyüş yapılacak bölgelere ait detaylı bilgileri bulmak ve indirmek mümkündür.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: