MARMOT

Marmot-Logo

En ünlü ABD markalarından biri de MARMOT.

1971 Nisanında, Kaliforniya, Santa Cruz Üniversitesi öğrencilerinden Eric Reynolds ve Dave Huntley, bir okul projesi için, Alaska’nın Juneau Buzul Bölgesine gittiler. Orada Marmot adı verilmiş bir buzul vardı. Bu isim, dağlık bölgelerde, çok sosyal gruplar halinde yaşayan bir sincap türünden geliyordu. Bu buzul ve sincaplar Marmot‘un doğuşuna ilham kaynağı oldu.

İki arkadaş o yaz, outdoor ürünlerinin tasarımına ve prototiplerinin üretimine başladılar. İlk ürettikleri ürünler, bir yelek, bir kazak ve bir parkaydı. Daha sonra da – 45 F derecelik (-42 C),  şimdi CWM adıyla bilinen, PİKA isimli uyku tulumunu ürettiler.

BrndM_092912Marmot4Her

1973 kışında Eric,  Batı Colorado’nun en büyük şehri olan Grand Junction‘dan, Büyük Tetonlara tırmanmaya gelen Tom Boyce ile tanıştı. Bu tanışma sonucu, 1974 baharında, Eric ve Dave, Grand Junction‘a gittiler ve Tom‘u da aralarına alarak , 100 yıllık taş bir bina kiralayarak ve Marmot şirketini kurdular.

Aynı yılın sonbaharında  Tom, Peru’da bir tırmanışta, dönemin ünlü macera filmi yönetmeni Mike Hoover ile tanıştı. Peru’dan döndükten bir kaç hafta sonra Mike Hoover’dan bir davet geldi. 20th Century Fox şirketi için çekilecek ve başrolünü Clint Eastwood‘un oynadığı ”Eiger Sanction” filmi için  108 adet çok kabarık (puffy) ihtiyaçları vardı. O esnada böyle bir üretimleri yoktu, ama Tom ”yaparız” dedi ve siparişi aldı. Bir hafta içinde ”Gold Mantle”yi tasarladılar. Ceketler filimde görününce bir anda büyük bir talep patlaması oldu ve Marmot’un büyümesi başladı.

BrndM_071412Marmot

1976 yılında,başka bir önemli tanışma oldu ve Eric, Goro-Tex üreticisi WL firmasından Joe Tanner ile tanıştı. 2 hafta sonra ilk gorotex uyku tulumunu ürettiler. (Marmot, sitesinde gorotex’in en eski müşterisi olduğunu yazıyor. Ancak North Face‘de gorotex’i üretmesinde WL ile beraber çalıştıklarını sitesinde yazıyor.)

Marmot bugün kıyafetten çadıra, uyku tulumundan sırt çantasına pek çok malzemenin üretimini yapıyor.

Marmot‘un ürünleri de genelde üst kalitede olup gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Özellikle, çadır, uyku tulumu ve kıyafetler uzman oldukları alanlar.

RESMİ SİTESİ: http://www.marmot.com

Reklam
Comments
2 Responses to “MARMOT”
  1. ufuk dedi ki:

    jackwolfskin yazısıda bekliyoruz zahmet olmazsa

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: