RICCARDO CASSIN

Cassin3

Riccardo Cassin, İtalyan ve dünya dağcılığının en önemli kaya/buz tırmanıcısı ve alpinistlerinden biridir.

1908’de, henüz bir Avusturya-Macaristan toprağı iken İtalya’nın Friuli bölgesinde, yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak doğdu. 5 yaşındayken babası bir maden kazasında öldü.  12 yaşında çalışmak için okulu biraktı. 17 yaşında bir çelik fabrikasında çalışmak üzere Lecco‘ya taşındı. Boksa meraklıyken, Lecco bölgesindeki tırmanış merkezi olan Gringa kuleleri onu adeta büyüledi. Boksu bırakıp Lecco Örümcekleri denen bir gurupla beraber tırmanmaya başladı. Çok kısa zamanda büyük gelişme gösterdi.

1933 yılında, Gringa’yı ziyaret eden o dönemin ünlü İtalyan tırmanıcısı, Emilio Comini‘den, yapay tırmanış tekniklerini öğrendi.

1934 yılında, Boga ve Gigi Vitali ile birlikte, Dolomitler de, Cima Grande kuzey duvarında, Comini rotasının 2. çıkışını yaptı.  1935’de Cima Ovest kuzey duvarının ilk çıkışını yaptı.

Riccardo Cassin‘in en temel özelliği, en zor şartlarda bile tırmanmaya devam etme yönündeki sarsılmaz azim ve iradesidir. Pek çok tırmanışı, zor hava koşulları nedeni ile, arkadaşları yarım bırakırken, o devam etmiş ve başarıya ulaştırmıştır. 1937 yılında, Piz Badile kuzey doğu duvarı tırmanışı esnasında, fırtına ve bitkinlik nedeniyle Morio Molteni ve Giuseppe Valsecchi hayatını  kaybederken, o iki arkadaşı ile devam etmiş ve zirveye ulaşmıştır.

Riccardo Cassin, Alplerin en büyük problemlerinden biri olan Eiger‘ın kuzey yüzünü tırmanmaya hazırlanırken, 1938’de bu başarılınca, dikkatini diğer çözülmemiş bir problem olan, Büyük Joraslar‘ın Walker sırtına çevirdi. Gino Esposito ve Ugo Tizzoni ile birlikte, kötü hava şartlarında zirve yapmayı başardı.

İçerik

Riccardo Cassin, durmaksızın tırmanmaya devam etti, öyle ki hayatı boyunca, 100’ü ilk çıkış olmak üzere toplam 2.500 başarılı tırmanış yapmıştır.

Cassin, 1953 yılında, 45 yaşında iken, K2 dağına yapılan bir ekspedisyona davet edilir. Ancak güçlü kişiliğinden ötürü, ekspedisyon üyeleri ile anlaşamaz ve sağlık sorunlarını bahane göstererek onu ekspedisyondan çıkarırlar. Bu onu hırslandırır ve 1957 yılında, Gasherbrum IV’e bir İtalyan ekspedisyonu düzenler ve Walter Bonatti ve Carlo Mauri’yi başarı ile zirveye ulaştırır.

1961 yılında, Alaska McKinley dağında, genç İtalyan dağcılara önderlik eder. Müthiş fırtınalar arasında efsanevi bir tırmanış gerçekleştirir. Ekip üyelerinin pek çoğunun parmakları donsa da sağ salim inmeyi başarırlar.

Cassin, 1975 yılında, 67 yaşında iken, Lhotse‘nin dev güney yüzü için, aralarında Reinhold Messner‘in de olduğu bir ekip oluşturur. Tırmanış çok iyi başlar, ancak ana kamp üzerine düşen bir çığ, malzemelerini kaybetmelerine neden olur ve geri dönmek zorunda kalırlar. Bu denemeden sonra Riccardo Cassin dağcılık faaliyetlerine son verir ve zamanını, sikke, krampon ve kazma üreten küçük atölyesine ayırır.

Riccardo Cassin, 2009 yılında, 101 yaşında ölmüştür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: