WARREN HARDING

Warren-hagard-look

”Batso” lakaplı Warren Harding,  ABD’nin yetiştirdiği en önemli kaya tırmanıcılardan biridir. 1950 ve 1970 yılları arasında, gerek ABD, gerekse dünya kaya tırmanıcılığına damgasını vurmuştur. Geliştirdiği ”Yarasa Çadır” ve ”Yarasa Kancalar” ile, kaya tırmanışını günü birlik bir faaliyet olmaktan çıkarmıştır.

Warren Harding, tüm yaşamı boyunca kendiyle ve yaşamla sürekli dalga geçen, alay eden bir karakter sergiledi. Bu özelliğinden dağcılar da nasibini aldı. Tamamen anlamsız ve saçma sapan bir iş olarak gördüğü dağcılığı, ciddiye alanlar ile sürekli dalga geçti. Ona göre bu sadece bir eğlenceydi. 1975 yılında ”Aptal Bir Kaya Tırmanış Rehberi”ni yayınladı. Arada sırada yayınlanan ”İniş” isimli dergide de, ciddi dağcılık dergileri ile ve kendini iyi dağcı kabul edenlerle alay etti.

Warren Harding, 18 Haziran 1924 de, California‘da doğdu. Lise yıllarında doğa yürüyüşü ve balıkçılık yaptı. Daha sonra araba yarışçılığına merak sarsa da başarılı olamadı. 1940 ların sonunda Sierra Nevada’da dağcılığa başladı. 1953 yılında 28 yaşında teknik kaya tırmanıcılığına yöneldi. Bu tarihten sonra da, Yosemite Ulusal Parkının en zorlu duvarlarında, bıkıp usanmada sürekli yeni rotalar açtı.

harding

1958 yılında, 2 arkadaşı ile beraber, 900 metrelik granit bir kule olan El Capitane duvarının ilk çıkışını yaptılar. ”Nose” adı verilen bu rotayı, 125 bolt ve 675 sikke kullanarak açtılar. Bu kadar çok bolt ve sikke kullanmaları, kayanın doğal halini bozduğu gerekçesiyle dönemin dağcılarınca çok eleştirildi. Warren Harding, tüm kariyeri boyunca yoğun bolt ve sikke kullanmıştır. Temel felsefesini ”EN AŞAĞIDAN BAŞLA, EN TEPEDE BİTİR”  olarak özetlemiştir. Yani bunu nasıl yaptığının bir önemi yoktur. Harding için yapay tırmanışın babası da denebilir. Onun bu tavrı, dönemin diğer bir ünlü tırmanıcısı olan Royal Robbins ile arasını açtımıştır.

yager_3

Harding,Dean Caldwell ile birlikte 1970 yılında Yosemite vadisinin son büyük problemi görünen El Capitane’nin Dawn Wall rotasını tırmanmaya başladı. Bunun için park yönetimine 15 günlük bir süre bildirmişti. Ancak bu süre içinde kötü hava şartları nedeniyle rotayı tamamlayamadılar. Park yönetimi arama ekibi çıkardı. Ancak Harding devam edip, olayı haber yapmak için zirveye toplanmış televizyon kameralarının ve gazetecilerin önünde zirve yaptı.

Royal Robbins, dağcılığın yüzkarası olarak gördüğü Harding‘in bu kadar reklamının yapılmasına çok sinirlendi. Aynı rotayı tırmanarak tüm boltları söktü. Böylelikle, bu gün bile tam gaz devam eden, dağcılık tarihinin en önemli felsefik tartışmalarından biri başladı.

İçki içmeyi de çok seven Warren Harding, tırmanış öncesi ve sonrasında yaptığı partilerle  de, dağcılığı bir spor olarak görenler tarafından yoğun şekilde eleştirilmiştir.

Harding, 27 Şubat 2002’de ABD’de ölmüştür.

El Capitane Nose Rotası

Reklam
Comments
2 Responses to “WARREN HARDING”
 1. Deniz dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici yazı için teşekkürler. Günümüzde de süren boltlamalı mı, boltlamamalı mı tartışması demek o senelerden geliyormuş.

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba,

   Harding ve Robbins bu tartışmanın başlangıç noktası oldu. Bugün de dünyada ve ülkemizde bu tartışma devam ediyor.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: