ATEŞ YATAĞI YAPMAK

firebed

Çok soğuk havalarda, doğada açıkta ya da geçici bir barınakta gecelemek zorunda kalırsak, sıcak bir yatak hazırlayıp geceyi daha kolay atlatmamız mümkündür.

Öncelikle yumuşak topraklı ya da kumlu bir bölge seçiyoruz. Seçtiğimiz bölgenin kuru olmasında fayda var. Ancak kuru bir bölge bulamazsak da çaresiz değiliz. Biraz daha zaman ve zahmetle o sorunu da aşmamız mümkün.

Yatağımızın tam altına gelecek bir noktada, 50-60 cm. genişliğinde ve 1-1.5 m. uzunluğunda bir bölgeyi, bir karış derinliğinde kazıyoruz. Çıkan toprak ya da kumu, bu çukurun hemen yanına yığıyoruz. Eğer toprak ıslaksa, çıkan toprağı çukurum etrafına eşit miktarda dağıtmayı unutmuyoruz.

Daha sonra yumruk büyüklüğündeki  bol miktarda taş toplayıp, bunları çukurun tabanına yayıyoruz. Şimdi sıra çukurun içinde, büyük bir ateş yakmada. (Ateş tüm çukuru kaplamalı)

Eğer toprak ıslaksa,kenara çıkardığımız toprağı harmanlayarak, ateşin ısısıyla kurutuyoruz.

Ağaçlar tamamen yanıp kor haline dönüştüğünde, bir çubukla çukurun içine iyice yayıp homojen bir hale getiriyoruz. Daha sonra çıkan toprağı tekrar çukura dolduruyoruz ve düzlüyoruz. Artık sıcacık yatağınız hazırdır. ve 6-8 saat bu ısıyı muhafaza edecektir.

Artık bu yatağın üzerine geçici barınağınızı inşa edebilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: