ST JAMES YOLU (FRANSA-İSPANYA)

 

LEADspainCamino

Avrupa’nın ve dünyanın en tanınmış yürüyüş yollarından biri de St. James Yolu (Aziz Yakup Yolu)’dur. (İspanyolca El Camino de Santiago, Fransızca Chemin de Saint-Jacques-de-Compostelle)

08-the_way_of_st-james_in_france-aumont_to_conques-conques-lot_valley

Yolun bu kadar tanınmasının nedeni, iki ünlünün bu yolu yürümüş olmasıdır. Meşhur ”Simyacı” kitabı yazarı Paula Coelho ile, ünlü sinema aktristi Shirley Mc Clain‘in bu yolu yürümüşler ve anılarını yazmışlardır. O nedenle pek çok kişi bu yoldan haberdar olmuş ve yol popüler hale gelmiştir.

Katolikler için kutsal bir hac yolu olarak tasarlanmasına rağmen, bugün artık tamamen bir yürüyüş yoluna dönüşmüştür. Hac amaçlı yürüyen neredeyse yoktur.

flat,550x550,075,f.u1

Yolun tarihçesi ise kısaca şöyledir.

İsa’nın 12 havarisinden biri olan. balıkçı Zebedi’nin oğlu Yakup, MS. 44 yılında Kudüs’te Romalılar tarafından öldürülür ve gömülmesine izin verilmez. Müritleri kemikleri, bir gemiyle gizlice kaçırarak İspanya’ya götürürler. Fransa kıyılarında gemileri batar. Sahile çıkan müritleri, bu yolu takip ederek İspanya’nın kuzey batısına ulaşırlar ve kemikleri buraya gömerler.

Burası kilisenin karşı çıkmasına rağmen kutsal bir yere dönüşür ve gömüldüğü yerde bir şehir oluşur (Santiago de Compostela). En sonunda kilise burayı Kudüs ve Roma’dan sonra Hristiyanlığın 3. kutsal şehri ilan eder.

8399311-bridge-of-the-queen-over-the-river-arga--puente-la-reina-gares--navarra-spain-part-of-the-way-of-st-

Yol Fransa’da pek çok başlangıç noktası ve dolayısıyla pek çok farklı rota içerir. Tüm bu yollar, İspanya’ya girdikten sonra Pirene dağlarında birleşir ve tek bir rotaya dönüşür. Mesafe seçilen rotaya göre değişmekle birlikte, 800 km. civarındadır ve 4-6 hafta arasında yürünmektedir.

Stjacquescompostelle1

Yol ormanlardan, dağlardan geçen güzel bir doğa yolu olmasının yanında, çok sayıda tarihi yerleşim yerinden geçmesi nedeniyle de ayni zamanda bir kültür yoludur.

Yol üstündeki köylerde, kiliselerde 6-8 dolar arası bir bağışla gecelemek mümkündür.

Yol aşağıda görülen logo ve oklar ile tamamen işaretlenmiştir.

057-Compostelle11

Doğa Filmleri-1 de tanıtılan ”The Way” filmi bu yol hakkındadır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: